Polski szlachcic, filozof, polityk, niezależny i nadzwyczaj śmiały myśliciel, Kazimierz Łyszczyński, został 30 marca 1689 roku stracony na warszawskim Rynku Starego Miasta za ateistyczne przekonania, które zawarł w swoim traktacie De non existentia Dei (O nieistnieniu Boga).
Głównym celem projektu "Łyszczyński wraca do miasta" jest przypomnienie postaci i myśli filozoficznej Łyszczyńskiego na dowód, że istnieje także rdzennie polska piękna tradycja ateizmu. Tak jak zachodnioeuropejscy wolnomyśliciele, ateiści i humaniści przywołują postać Giordana Bruna; jednoczą się i działają w licznych stowarzyszeniach, fundacjach, organizacjach jego imienia, tak osoby związane z tym projektem chcą to uczynić wokół postaci równie wielkiej i historycznie doniosłej, ale omal całkowicie zapomnianej, czyli Kazimierza Łyszczyńskiego.
Organizatorzy informują o planowanej historycznej rekonstrukcji wydarzeń sprzed setek lat:
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do naszego barwnego pochodu – w strojach z epoki (XVII-wiecznych) jak również w ubraniach codziennych. Organizowana przez nas rekonstrukcja została już zgłoszona do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. W dniu 30 marca 2013 r. o godz. 12.00 wyruszymy sprzed pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie (w okolicy Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72). Następnie planujemy przemarsz ulicami: Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy i Świętojańska na Rynek Starego Miasta, gdzie zrekonstruujemy stracenie Kazimierza Łyszczyńskiego. Uczestnicy przemarszu będą ubrani w stroje z epoki.