Apostazja.info na Facebook'u

Czy do publicznej apostazji można zaliczyć wypowiedzi na forach internetowych czy blogach? Kiedy ksiądz może odmówić pogrzebu katolickiego? Na takie dwa pytania starają się w swym video blogu odpowiedzieć dwaj duchowni katoliccy. Duchowni mówią dosyć długo ale odpowiadają w zasadzie tylko na to drugie pytanie.

Ja nie doszukałem się w wypowiedzi franciszkanów konkretnej odpowiedzi na pytanie o to czy do publicznej apostazji można zaliczyć wypowiedzi na forach internetowych i blogach. Duchowni omawiają co prawda różnicę między apostazją, schizmą i herezją (w świetle prawa kanonicznego) ale gubią się w swych końcowych konkluzjach.

Więcej możemy się dowiedzieć w tej drugiej kwestii. Otóż pogrzebu katolickiego należy odmówić uporczywemu apostacie (pojedynczy wpis na blogu nie wystarcza) i osobom, które kierują organizacjami wrogimi Kościołowi lub je popierają (!). Jest tu jednak pewien haczyk: jeśli przed śmiercią dany grzesznik wykaże jakieś znamiona pokuty wtedy pogrzebu katolickiego można takiej osobie udzielić. Haczyk tkwi w tym, że rodzina zmarłego, w celu uzyskania pogrzebu katolickiego, może skłamać twierdząc, że zmarły co prawda całe życie był jawnogrzesznikiem i wrogiem kościoła, ale przed samą śmiercią "pogodził się z Bogiem" i prosił o sakrament pogrzebu. Zmarły bronić się już wtedy nie może i dostaje w ostatniej swej drodze eskortę w postaci księdza katolickiego. Ksiądz z wyższością mówi, że Jezus kocha także takich grzeszników jak ten co tu leży w piachu, rodzina ze zrozumieniem i zadowoleniem kiwa głowami, a znajomi, którzy znali światopogląd zmarłego w bezsilnej złości i zażenowaniu zgrzytają zębami. Nie raz już taką scenę można było oglądać na polskich cmentarzach...

Vlog "Bez Sloganu"