Apostazja.info na Facebook'u

Jeśli zdarzyło się, że w minionym roku wystąpiłaś/eś z Kościoła rzymskokatolickiego być może warto rozważyć pomysł aby w nowym roku zapisać się do jakiegoś nowego związku wyznaniowego? Oczywiście powinien być to związek lepszy, ciekawszy i taki, który nie zawiedzie Twych oczekiwań jak zrobił to KRK. Wszak apostaci często z ust duchownych i świeckich katolickich słyszą, że po porzuceniu religii (ich religii) jest "tyko pustka i wrażenie złudnej wolności, które prędzej czy później pęka jak bańka mydlana". Jeśli czujesz właśnie jakąś pustkę w środku, a jednocześnie (paradoks!) czujesz, że coś w tobie napręża się i za chwilę pęknie, mam dla Ciebie przegląd ofert kilku związków wyznaniowych, które wydały mi się interesujące. W pierwszym odcinku tego przeglądu przyjrzyjmy się dudeizmowi.

Dudeizm

Dudeizm to ruch, który powstał w 2005 r. w USA. Zrzesza fanów Dude'a, czyli Kolesia, głównego bohatera komedii braci Coenów "Big Lebowski". Za ruchem stoi jednak konkretna filozofia, bliska bohaterowi filmu, ale też bogatsza od tego co w filmie i losach samego bohatera można znaleźć.

Oliver Banjamin, były technik komputerowy i dziennikarz z Kalifornii, a także praktykujący z coraz mniejszym przekonaniem chrześcijanin, który kilka lat temu obejrzał podczas wakacji  w Tajlandii film "Big Lebowski" uświadomił sobie, że wartości, których szukał całe życie, znalazł w tej komedii. I powołał do życia ruch.

- "Dudeizm nie głosi żadnej ewangelii, a ja nie jestem prorokiem. Nie interesuje nas życie pozagrobowe, problem raju, piekła czy też grzech pierworodny. Nasza uwaga jest skierowana na to, jak żyć tu i teraz. Życie jest krótkie i nikt nie wie, co z tym faktem zrobić - mówi Benjamin i proponuje, aby się wyluzować. - Przestań się zamartwiać, czy i jak dolecisz do finiszu. Bądź sobą. Pozostań uczciwy w stosunku do siebie" - radzi.

Dudeizm to nie tylko ruch, który powstał dla zgrywy, proponuje coś więcej: odrzucenie konformizmu we wszystkich jego przejawach, bowiem tylko wtedy powstaje przestrzeń, w której można wyrazić autentyczne jestestwo. Sięga też do filozoficznego systemu chińskich myślicieli Laozi i Zhuangzi zalecających proste życie i powstrzymanie się od ingerencji w naturalny rozwój wypadków. Proponuje bezwarunkową samoakceptację, bez względu na okoliczności. A od pomnażania bogactwa stawia wyżej zwykłe przyjemności.

Do ruchu Dude’a można wstąpić online na stronie Dudeism.com. Święcenia kapłańskie są bezpłatne.

Dudeizm na Facebook'u