Apostazja.info na Facebook'u

Idzie nowe w kwestiach związanych z występowaniem z kościołów. 10 stycznia 2014 odbyło się posiedzenie Sejmu, w czasie którego Wysoka Izba pochyliła się nad corocznym sprawozdaniem z działalności Generalnego Inspektora Danych Osobowych. GIODO dostał wsparcie od Naczelnego Sądu Administracyjnego i zdecydował się "postawić Kościołowi". Oto jego ostatnia wypowiedź w tej kwestii:

- NSA stwierdził, że GIODO, oceniając to, czy osoba wystąpiła z Kościoła czy nie, nie musi kierować się wewnętrznymi przepisami Kościoła lub związku wyznaniowego - tłumaczy Wojciech Wiewiórowski. Jego zdaniem z orzeczeń NSA wynika także, że aby wystąpić z Kościoła, wystarczy prawidłowo przekazać oświadczenie woli w tej sprawie.
- To spowodowało, że w tych sytuacjach, w których nie mamy wątpliwości, że osoba wystąpiła z Kościoła lub związku wyznaniowego, wydaliśmy pierwsze decyzje nakazujące dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze chrztu - wyjaśnia. Podkreśla jednak, że chodzi jedynie o dokonanie odpowiedniego wpisu w dokumentach parafialnych, a nie wykreślenie z nich danych.
(źródło Wyborcza)

TVP.INFO

Teraz zacznie się najciekawsze. Zobaczymy jak GIODO się zachowa, gdy proboszczowie odmówią zastosowania się do jego decyzji administracyjnych (a część na pewno odmówi). Zobaczymy na ile starczy GIODO wytrwałości w egzekucji tych decyzji.

Przewidywany scenariusz wydarzeń będzie wyglądał następująco:

  • obywatel składa (osobiście lub korespondencyjnie) w parafii chrztu oświadczenie woli o wystąpieniu z Kościoła
  • proboszcz odmawia rozpatrzenia tego dokumentu - nakazuje zastosować się do instrukcji Episkopatu Polski
  • obywatel skarży się do GIODO, że proboszcz nie aktualizuje przetwarzanych przez parafię danych osobowych (obywatel z Kościoła wystąpił, a w księgach parafialnych nie ma tej informacji)
  • GIODO wydaje decyzję administracyjną nakazującą proboszczowi aktualizację danych
  • proboszcz odmawia zasłaniając się niezależnością Kościoła i jego prawem do kierowania się w wewnętrznych sprawach wewnętrznymi regulacjami. Hierarchowie Kościoła stają murem za proboszczem i podnoszą larum, że w Polsce trwa kampania nienawiści do Kościoła i prześladowanie duchownych. Media prawicowe zaczynają prześwietlanie GIODO i jego rodziny 3 pokolenia wstecz.
  • GIODO w tym momencie... No właśnie; co zrobi GIODO? To jest najciekawsze pytanie.

A może będzie inaczej? Może hierarchowie odpuszczą, sprawa przejdzie po cichu i Polacy będą mogli występować z Kościoła bez dotychczasowych utrudnień? Czas pokaże.

Stenogram posiedzenia Sejmu z dnia 10-01-2014 (strona 214)
News w Wyborczej