Apostazja.info na Facebook'u

Klub Ruchu Palikota zaprezentował w piątek 23 listopada projekt ustawy o apostazji. Zgodnie z nim każdy członek danego kościoła mógłby z niego wystąpić wręczając odpowiednie oświadczenie przedstawicielowi parafii.

Jak zaznaczył Roman Kotliński, projekt zakłada wpisanie do Kodeksu Cywilnego i Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania "zastrzeżenia broniącego prawa do wolności sumienia jako jednego z praw osobistych człowieka".
- Uważamy, że jednym z takich praw podstawowych musi być prawo do wolności sumienia, a także prawo do wstępowania i występowania ze związków religijnych i kościołów - oświadczył Kotliński. Prawo to - jak mówił - zostałoby wymienione obok prawa do nazwiska, do zdrowia czy do tajemnicy korespondencji.

Kolejny przepis wprowadzałby sankcję karną dla osób "zabraniających propagować taką czy inną wiarę lub uczestniczyć w działalności kościołów". Poseł RP dodał, że kara groziłaby też tym osobom, "które zabraniają wstępowania lub występowania ze związków religijnych bądź kościołów".

Zgodnie z projektem "akt apostazji wręczany byłby na ręce przedstawiciela parafii". Wręczenie takiego aktu rodziłoby skutki cywilno-prawne wobec organizacji religijnych, urzędów, szkół itp. - zaznaczył Kotliński.

Jest to już drugi wartościowy projekt związany z kwestiami przynależności do Kościołów złożony w Sejmie przez Ruch Palikota. Pisaliśmy już o projekcie zmieniającym Ustawę o ochronie danych osobowych.

Link do projektu na stronie Sejmu.

{jcomments off}