Apostazja.info na Facebook'u

Ateistyczna kampania billboardowa „Nie zabijam. Nie kradnę. Nie wierzę.” jest organizowana przez Fundację Wolność od Religii, z siedzibą w Lublinie, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów, Stowarzyszeniem Ateistycznym oraz przy wsparciu portali o tematyce racjonalistycznej i ateistycznej. Zachęcamy do finansowego wsparcia tej akcji. O kampanii informował m.in. TVN24.

Celem kampanii jest wywołanie ogólnopolskiej dyskusji na temat obiegowego postrzegania wartości uniwersalnych jako zasad przynależnych religii, a w szczególności religii katolickiej. Uważamy, że polityka państwa, prowadzi do utrwalania stereotypów, łącząc moralność człowieka z jego religijnością, pogłębiając wykluczenia osób, które nie identyfikują się z kościołem katolickim czy żadną inną instytucją religijną.


Również chcemy zwrócić uwagę, iż współczesne polskie społeczeństwo nie jest jednolite światopoglądowo, a tym bardziej, nie świadczą o nim antagonizmy populistycznie kreowane przez przeciwne obozy polityczne. W Polsce mieszka istotna liczba osób o światopoglądzie ateistycznym, agnostycznym, sceptycznym, czy ogólnie mówiąc laickim. Kampania jest wyrazem sprzeciwu wobec pomijania konstytucyjnych praw do poszanowania wolności wyznania.


Chcemy również włączyć się w ważną dyskusję – protest przeciwko finansowaniu z budżetu państwa i obecności religii katolickiej w publicznych przedszkolach i szkołach. Nasz sprzeciw budzą zarówno mechanizm finansowania jak i brak realnego wyboru fakultatywnych zajęć.

Podobne projekty były już realizowane w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, i wielu innych krajach europejskich. We wszystkich przypadkach cieszyły się ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem opinii publicznej.

Obecnie Fundacja apeluje do sympatyków akcji o wsparcie finansowe na wykupienie billboardów w kolejnych miastach. Więcej informacji w zakładce WSPOMÓŻ NAS.

Ulice przy których pojawią się billboardy:

Lublin: Kunickiego, Trasa Zielona, Berdardyńska, Ruska

Wrocław: Legnicka, Robotnicza, Grabiszyńska

Poznań: Górecka (wjazd do Panoramy), Jackowskiego, Śródka

Częstochowa: Dąbrowskiego, Senatorska

Kraków: Al. Jana Pawła II, Senatorska

Świebodzin: Poznańska