Apostazja.info na Facebook'u

Nie chodzi tu jednak o naszego "nowego-starego" premiera Tuska. W lipcu 2011 premier Irlandii Enda Kenny w bardzo ostrych słowach skrytykował Watykan i KRK w Irlandii za ukrywanie księży-pedofilów i nie trzymanie się ustaleń zawartych z rządem Irlandii. Doprowadziło do gwałtownego ochłodzenia stosunków na linii Dublin-Watykan. Skandal tego typu wybuchnie zapewne kiedyś także i w Polsce. Czy polskiego premiera będzie stać na równie twarde słowa pod adresem Kościoła i Watykanu?

Skandale związane z seksualnym wykorzystywaniem dzieci przez duchownych katolickich (i ukrywaniem tego faktu przez ich przełożonych w Dublinie i Watykanie) wstrząsnęły Irlandią. Po wydaniu w 2009 roku raportu Murphy wydawało się, że nic już bardziej nie pogrąży Kościoła w tym kraju. Okazało się, że ci, którzy tak myśleli, mylili się.

Niedługo potem przeprowadzono kolejne śledztwo - tym razem w związku ze skandalem pedofilskim w diecezji Cloyne. 13 lipca 2011 roku ukazał się raport z tego śledztwa. Wykazał on, że KRK ignorował wytyczne z 1996 roku i nie informował policji o podejrzeniach popełnienia przestępstw przez swych duchownych. 2/3 podejrzeń z lat 1996-2009 zostało ukrytych. Dodatkowo Watykan w sekretnym liście opisał instrukcje z 1996 roku jako "lekturę do przestudiowania", a nie obowiązujący zestaw regulacji.

20 lipca 2011 roku premier rządu Irlandii Enda Kenny potępił Watykan za dysfunkcję, niewrażliwość i elitaryzm, który dominuje w kulturze Watykanu po dzień dzisiejszy. Używając słów nigdy wcześniej nie stosowanych przez szefa rządu Irlandii, Enda Kenny oskarżył Watykan o mataczenie i marginalizowanie gwałtów i tortur w celu zachowania pozycji, władzy i reputacji instytucji Kościoła. Premier podkreślił, że Watykan próbował ingerować i udaremniać śledztwo w niepodległej, demokratycznej republice Irlandii nie 30 lat temu, a zaledwie 3 lata temu. Taoiseach (tj. premier) stwierdził, że jako wierzący i praktykujący katolik poczuł głęboki wstyd za zaistniałą sytuację. Ostrzegł także, że pojawi się więcej takich raportów jak ten z diecezji Cloyne jeśli Watykan natychmiast nie skończy z bezczelnym lekceważeniem obowiązku ochrony dzieci.

Irish Time