Apostazja.info na Facebook'u

Dnia 28 lutego 2011 roku o godzinie 13 w biurze krajowym Ruchu Poparcia Palikota na ul. Widok 19 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca akcji "Apostazja". W konferencji udział wzięli Janusz Palikot, Robert Leszczyński i Kamil Sipowicz.

Palikot poinformował o rozpoczynającej się akcji "Apostazja", realizowanej przez Ruch i portal Apostazja.pl. - Akcję otworzył Robert Leszczyński (dziennikarz muzyczny - przyp. red.), który postanowił wystąpić z Kościoła katolickiego. Akcja ma na celu ułatwienie występowania z Kościoła, upowszechnienie tego zjawiska. Akcja zakończy się, kiedy będziemy mogli odpowiednią ustawę przedstawić w Sejmie i będziemy wiedzieli, że ona przejdzie. Ustawa ma zmusić nasze władze do uzgodnienia z Kościołem niekościelnego występowania z tej instytucji, w sposób świecki. Naszym zdaniem aktualnie jest to zbyt zbiurokratyzowane i poniżające dla osoby, która to robi - podkreślił lider Ruchu.

- Z pomysłem złożenia apostazji nosiłem się wiele lat. To, że nie zrobiłem tego wcześniej, to moje życiowe niechlujstwo. Odkąd pamiętam jestem ateistą i to nie jest chwilowe zwątpienie. Jest to realizacja decyzji, którą podjąłem kilkanaście lat temu - tłumaczył Robert Leszczyński. Jak zaznaczył, obecnie jest na etapie gromadzenia potrzebnych dokumentów do złożenia wniosku o apostazję. Dodał też, że nie wyklucza dołączenia do Ruchu Palikota.

Akcję "Apostazja" poparł także dziennikarz i historyk filozofii Kamil Sipowicz. - Choć jestem katolikiem, w pełni popieram takie działania. Jestem za tym, aby oczyścić Kościół z pseudokatolików, akt apostazji to ułatwia. Kościół tak samo jak nie utrudnia dokonania aktu chrztu, nie powinien utrudniać apostazji - uznał.

Akt apostazji jest pisemnym oświadczeniem woli wystąpienia z Kościoła. Aby został uznany, według prawa kanonicznego, powinien zawierać m.in. motywację woli opuszczenia Kościoła, numer aktu w księdze chrztu i dokładne dane personalne odstępcy. W akcie powinna też znaleźć się informacja o dobrowolności dokonania apostazji. Dokumenty powinny zostać podpisane przez odstępcę oraz świadków w obecności proboszcza parafii. Proboszcz jest zobowiązany do poświadczenia przyjęcia aktu poprzez umieszczenie na nim podpisu oraz daty i pieczęci parafialnej.

Ruch Poparcia to partia polityczna założona przez Palikota, zarejestrowana w październiku 2010 r. Oprócz partii, działa także stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota, zarejestrowane 18 października 2010. 6 października polityk złożył rezygnację z członkostwa w PO oraz w klubie parlamentarnym tej partii, stając się posłem niezrzeszonym. Na początku tego roku zrezygnował z mandatu posła, a legitymację poselską wystawił na aukcji.

Źródło: RPP, WP, Onet