Apostazja.info na Facebook'u

Z forum internetowego portalu www.interia.pl

(Komentarze do artykułu o Zbigniewie Kaczmarku, który pozwał do sądu księdza, który nie chciał przyjąć jego aktu apostazji)

user [DAGA]: FACET MA RACJE JAK MOŻE JAKO DZIECKO ZDECYDOWAĆ CZY CHCE BYĆ KATOLIKIEM. CHRZEST NIEMOWLĄT TO PRZYMUS A NIE ŚWIADOMY WYBÓR.

user [wierząca]: Kościół Katolicki nie określa wieku przystąpienia do chrztu ! Nawet dorosła osoba może się ochrzcić ! To sami rodzice decydują za swoje dzieci, bo chcą , żeby dzieci kultywowały tradycję !! Tak więc, możesz mieć pretensje , tylko i wyłącznie do swoich rodziców , że "przymusili" Ciebie do chrztu !!! Wzięli na siebie w tym momencie obowiązek wychowania swojego dziecka w wierze katolickiej , ale jak widać nie przyłożyli się , bo efekty mierne...........

user [Lyu]: Ma chłop racje!. kościół to jedna wielka klika, kasę zbierają i dają Rydzykowi. Złodzieje, oszuści i pedofile - to są współcześni księża. Na palcach idzie policzyć tych nielicznych z prawdziwym powołaniem!

user [dona]: Jak widać - Kościół staje się coraz pewniejszy siebie i dzieje się to nie bez powodu.

user [Alojzy]: Ludzie. Przes te środki antykoncepcyjne i komunistycznom propagande pomieszało wam się w głowach. To grubymi niciami szyta nagonka na religje naszych ojców i dziadów. Kościół był zawsze i bendzie. Zaden ateista tego niezmieni.

user [Asmi]: nie o to chodzi kościół to może sobie istnieć, ale ten człowiek protestuje przeciwko przemocy jaka go trzyma w organizacji, do której nie chce należeć

user [Artur]: albo jesteś idiotą albo ... kto go tyrzyma .... - czy ktoś go zmusza do chodzenia do kościoła itp itd - jesteś takim samym ćwokiem jak ten gość co się sądzi o wypisanie z Kościoła

user [nelsonek]: Gosc nie chce tam nalezec Gosc nie chce tam nalezec. tak trudno to zrozumiec? Czy moze za tepy jestes? On nie chce nabijac statystyk kosciolowi. A kosciol niech sobie istnieje.

user [jarema]: i o co tyle krzyku ? stało mu się coś ? ktoś go pobił , a może skrzyczał ? to jest chore ! nie ma lepszych tematów np; jak to zawodowi oficerowie naszego kraju w czasie PRL chrzcili swoje dzieci w tajemnicy nie tylko przed przełożonymi ale i przed własną rodziną bo się bali że ich kochana władza wywali z wojska albo wsadzi za kratki. A ta kochana władza to było PZPR dzisiejsze SLD i ci sami ludzie robią taki cyrk z takiej błachostki.

user [emeryt]: Pełniłem zawodowa służbę wojskową w latach 1974 - 2003. W tym czasie dwoje moich dzieci zaliczyło chrzest, komunie, bierzmowanie... Jedyną osobą robiącą problemy był miejcowy proboszcz - ze względu, że ja byłem niepraktykujący. Potrafił "straszyć" np. syna, że jak się nie "nawrócę" to nie dopuści go do I komunii. Dodam, że brałem ślub kościelny na życzenie żony i jej rodziny, zaznaczając, że nie mam zamiaru wracać na "łono" kościoła. Proboszcz dajacy ślub wymógł na mnie obietnicę, ze pozwolę wychowywać dzieci w "duchu katolickim". W wojsku nigdy nie usłyszałem żadnego komentarza na temat praktyk religijnych rodziny. Po 1989 roku dwukrotnie musiałem uczestniczyć w uroczystości "patriotyczno - religijnej" - od tego nie było niestety odwołania ...

user [kubus2x]: C.D. Karykatur Ma chłop szczęście że nie jest Muzułmaninem, już by nieżył.

user [owieczka]: Najgorzej w tej sprawie wypadł SĄD działający w imieniu RP To, że biedny człowiek ma jakieś urojenia to nic dziwnego. Ale to, że angażuje się w to autorytet państwa jest naganne. Ten wierny został ochrzczony i stał się członkiem Kościoła. Jego akt chrztu jest faktem, którego nie da się cofnąć. Poza tym ma wolną wolę i może robić co chce. Jest WOLNY. Kościół nie wykorzystuje go w żadnych statystykach. Wręcz odwrotnie, to państwo polskie pobiera od Kościoła podatek od liczby wiernych ZAMELDOWANYCH w danej parafii: nie ma znaczenia że wielu od lat nie praktykuje, czy wyjechało za chlebem. Państwo swoje dostać musi. Gdyby nasz apostata zgłosił się do urzędu podatkowego i poprosił żeby ksiądz nie płacił za niego podatku to miałoby jakiś sens. A może zrobi to sąd, kiedy już wydostanie naszego biednego apostatę z katolicyzmu? Jeśli nie ma nic lepszego do roboty.

user [zbuntowana]: wolna wola kazdego kiedy zostajemy ochrzczeni to tylko dlatego ze nasi rodzice tego sobie zycza, maluchy w kosciele nie wiedza czy w przyszlosci bede ateistami czy nie. osiagajac pewien wiek stajemy sie istotami rozumnymi i podejmujemy wlasne dzialania. ja odchodze od kosciola bo nie podaoba mi sie wiele rzeczy i postawy ksiezy takze.nie chodze do kosciola bo kazania przyprawiaja mnie o zawal serca.

user [Kwinto]: Jezeli nie chodzisz do kosciola to skad znasz tresc kazan?

user [Alka]: szanowna owieczko! Czy fakt, że człowiek decyduje się wystąpić z krk, nie mieć z nim nic wspólnego, nie chce być uwzględniany w statystykach - świadczy o jakichś urojeniach? Nie obrażaj moich ateistycznych uczuć! Urojenia to ja widze gdzie indziej - roi się od nich po przeciwnej stronie :D

user [dona]: Biedna owieczko! O jakim Ty podatku mówisz? Gdyby Twoje zorientowanie w temacie księżych podatków było równie rozległe jak w kwestii ( wymuszonej) przynależności do Kościoła , wtedy byś była obiektywna.

user [win]: ?...... kto temu cierpiarzowi zaplacił za taki show, nikt cię głupku spod słupka - TAX - I, nie trzyma, jak masz smrodzić w kościele to się lepiej oddal, przyklej się do jakiejś sekty!!!!

user [ateista]: a nikt nie musiał zapłacić. Sam zrezygnował z przynależności do największej sekty katolickiej!

user [ja]: Cieszy mnie fakt, że o apostazji zaczyna się pisać. Dotychczas to był temat "podziemia" i tabu. To, że Kościół unika tematu jak ognia miałem okazję przekonać się sam na własnej skórze.

user [Kwinto]: Wcale nie unika. Chrzest to nie umowa prawna z panem Bogiem, ktora mozna rozwiazac przy pomocy formalnego papierka.

user [bil]: Po pierwsze ja do chrztu nie poszedłem tylko zostałem ochrzczony, poza tym jak Bóg Jest naprawde, to i tak wszyscy czy to nam sie podoba czy nie, czy ktoś miał styczność z jakąkolwek religią czy nie, to i tak nie ma to znaczenia. Wszystko co człowiek ma w sobie, ma przez własne poznanie. A ten ksiądz jeżeli wierzy w Boga winien być uszanować decyzję drugiego człowieka, który tak samo równy jest jak my wszyscy.

user [Hans]: Tu chyba nie chodzi o umowę z Bogiem Tu chyba nie chodzi o umowę z Bogiem ale z Kościołem. Co to za umowa, którą się podpisuje w wieku niemowlęcym, kiedy samodzielnie nie potrafisz się nawet podetrzeć. Sprytny zabieg Kościoła, aby przywiązać twardogłowych (takich jak ty) do siebie. Chrztu nie odwołasz, to fakt. Dlatego lepiej chrzcić niemowlaków niż dorosłych, bo jeszcze będą się zastanawiać...

user [DeeDee]: Dokładnie To zwinny zabieg KK żeby od małego robić ludziom wodę z mózgu. Przyzwyczajenie to druga natura człowieka. Komuś od dziecka wychowanego w wierze KK trudno jest od niej odejść, mimo iż bliższa mu jest np. filozofia islamu czy buddyzmu. KK na tym bazuje. Stąd taka rozbieżność między praktykującymi katolikami a tymi, którzy się nimi tylko deklarują a w praktyce nic. Z odłamu chrześcijańskiego chyba tylko baptyści traktują ludzi jak ludzi poważnych i chrzczą tylko dorosłych. KK działa na zasadzie Wielkiego Brata. Kiedyś usłyszałam, że ma najbardziej rozwiniętą siatkę szpiegowską na kuli ziemskiej. Swoich szpiegów ma nawet w zatęchłych wioskach Amazonii. Ktoś kto bardziej obserwuje świat a mniej na ślepo ufa różnego rodzaju kaznodziejom zauważy, że świat jest o wiele większy format do którego chcą go przyciąć.

user [van]: Nie tylko baptyści - także Świadkowie Jehowy , którzy także są chrześcijanami , choć katolicy nie chcą tego przyjąć do wiadomości pod wpływem częstokroć swoich " przewodników duchowych "

user [Szime]: Mój Boże, ale głupi ten taksówkarz... Facet naprawdę wierzy, że bez zgody swojego proboszcza nie może wystąpić z Kościoła. Toż to klerykał, a nie ateista.

user [yhtrytr]: czy wiecie że w Austrii płaci się obowiązkowy podatek dla kościoła !!! jak nie zapłacisz to do sądu ! zeby się tego wystrzec musisz zglosic na specjalnym pismie że jestes niewierzący ! a ktoś narzeka na polskę zachód to jest dopiero państwo policyjne !

user [hun]: Bzdura! W Polsce taki podatek nie zostanie NIGDY wprowadzony. Upadłby mit o 95% katolików. Byłoby ich może ze 40% faktycznie.

user [ap]: Placi sie ( w Austri),ale bez przesady z tym panstwem policyjnym. A placi sie, poniewaz dalej obowiazuje ustawa z 1939 roku, na mocy ktorej kosciol pobiera 1, 1% podatku od podlegajacemu opodatkowaniu dochodowi. Kazdy ma jednak prawo zlozyc wniosek o wypisaniu sie z KK - o ile ukonczyl 14 lat (tutaj interesujace:rowniez bez wiedzy i zgody rodzicow) i wszystko to mozna zalatwic rowniez zwyklym listem poleconym.

user [Maldoror XXIII]: O wolności sumienia decyduje kler a nie jakaś Konstytucja. W końcu mamy IV Rzeszę Pospolitą. Wola Kośicioła jest tu prawem.

user [j]: Tu nie chodzi o wpisanie czy wypisanie, Tu nie chodzi o wpisanie czy wypisanie, to przez sakrament zostales uswiecony a jesli sie tego wyrzekasz to niestety w najzwlyklejszy sposob stajesz sie JUDASZEM - ZDRAJCA nie ksiedza ale samego BOGA. Mozesz miec tylko pretesie do swoich rodzicow ze tak wierzyli jak ty i cie ochrzcili a sa wierzacymi od swieta lub od wielkiej tragiedii, albo tylko by ludzie widzieli zapytaj ich jak jest z ich wiara to sie dowierz jak malo wierz, i sie ciesz ze nie zyjez w kraju mulzumanskim. Tam bys dostal szkola.

user [Wir]: To zniwo ktore zasial O. Rydzyk !!!! Takich bedzie wiecej. Ja jak widze co sie dzieje tez mi sie do kosciola chodzic nie chce !!!

user [Alka]: Z głupoty lub bezsilności krk stosuje wobec tego pana EKSKOMUNIKĘ! E. to kara kościelna, która pozbawia osobę nią obłożoną prawa uczestniczenia w życiu religijnym z powodu ciężkiego przestępstwa wobec jego porządku i nauki. Czytałam jakie to mogą być "przestępstwa" i nie ma tam nic o chęci wystąpienia z tej sekty. Śmieszy mnie kościół próbujący stroszyć pióra w sytuacji gdy to nie ON decyduje o człowieku. To boli panów życia i śmierci. Pora jednak pogodzić się z tym, że stado jednobrzmiących owiec się wykrusza.

user [mund]: Za nim idą inni Kto chce należeć do organizacji, na czele której stoją w większości ludzie (kler)zakłamani, zdegenerowani pedofile, dla których otumanianie ludzi jest narzędziem do nieprzyzwoitego bogacenia się. Kościół katolicki, zwłaszcza w Polsce nie ma moralnego prawa mówić o bogu, na którego sie powołuję, o tolerancji, o miłosci bliźniego, o uczciwości... Wystarczy popatrzeć na Pana Jankowskiego, Pana Rydzyka, Pana Paetza i wielu innych luminarzy kk, którzy defraudują pieniądze, gwałcą i deprawują nieletnie dzieci, zabijają w stanie nietrzeźwości ludzi na ulicy lub czynią ich kalekami. Nie wspominam o nagminnym procederze posiadania kochanek i płodzenia z nimi dzieci, gdyz jest to miom zdanie najzdrowszy odruch ich człowieczeństwa. Nie znam pozytywnych cech człowieczeństwa, poza płodzeniem dzieci, które kler kk ma moralne prawo propagować. Najmniej pazerność na dobra materialne tego świata. Cała Polska przekazuje obecnie datki pieniężne na wsparcie ofiar tragedii w Katowicach poprzez Caritas. Czy ktokolwiek i kiedykolwiek (może poza zaufanymi pracownikami tej organizacja) słyszał lub widział rozliczenie z jakiejkolwiek zbiórki pieniężnej Caritasu? Z informacji przekazanych publicznie przez funkcjonariuszy Caritasu wynikałoby, iż rodziny ofiar tej tragedii otrzymają łącznie około 500 tysięcy PLN. (63 ofiary śmiertelne X 5000 PLN = 315 tysięcy PLN. około 200 osób rannych X 500 PLN = 100 tyś. PLN). Rad bym usłyszeć ile pieniędzy wpłynęło na konto Caritasu! Czyżby kościelne organizacje były zwolnione z rozliczania się przed fiskusem? Czy można sie dziwić, iż coraz więcej Polaków nie chce mieć z kk więcej do czynienia?

user [jacuś]: A wydawało się że niewolnictwo zostało zniesione! "Z Kościoła, do którego włączeni zostaliśmy przez chrzest, nie można się wypisać." - i dlatego przestaliśmy chodzić do Kościoła! - i nie ma to nic wspólnego z naszą WIARĄ.

user [Liwiusz]: Co to znaczy, że z kościoła się nie można się wypisać? Gdy mnie chrzczono, nikt mnie o zgodę nie pytał, bo miałem kilka tygodni życia. Teraz jestem dorosły i mam prawo poglądy zmienić. Nie jestem niczyją własnością.

user [realista]: nie macie innych problemow? Kosciol to nie prartia polityczna czy inna organizacja. Do niej sie nie wstepuje jak i nie wystepuje. Skoro uwazacie sie za ateistwo to wasza wola wiec JAKI PROBLEM. Tylko nalezy byc KONSEKWENTNYM czyli nie przekazywac z okazji sezonu grudniowego zyczen noworocznych, nie dawac z okazji milokaja prezentow itd itp...idac dalej to takiemu czlowiekowi nie powinno sie dawac wolnego w wigilie, wielkanoc...no ale juz slysze krzyk, ze to niesprawiedliwe... Co do obowiazkow nauczyciela. Skoro pracujesz z dzieciakami i masz jakas grupe pod swoaja opieka czy jak beda uczestniczyc w modlach w meczecie mozez zostawic ich bez opieki? NIE!!! i tyle. Nie macie LUDZIE INNYCH probmemow NAPRAWDE WAZNYCH? Co mnie interesuje co kto wyznaje, gdzie chodzi..pod warunkiem, ze nie szkodzi to innym obywatelom to jego prywatna sprawa. A robienie cyrkow to juz sprawa miedzy tym kims a lekarzem psychiatra. Niezly sposob na zdobycie slawy, tylko czy warto?

user [ana]: HEHEE Nie mieszajw to Mikolaja

user [jatylkopytam?]: A kto ma wolne w wigilie??? Ja co roku A kto ma wolne w wigilie??? Ja co roku zasuwam 24 grudnia do pracy... Czyzby moj szef mnie oszukiwal?

user [DANUTA]: Chyba wiesz że święta bożego narodzenia obchodzą wszy scy, bez względu na wiarę , czy jej brak! Jest to okres przełomu w przyrodzie, od tego momentu przyrasta dnia, a ludzie mają dla siebie cieplejsze uczucia, przypominają sobie o bliskich i znajomych, śląc im życzenia !

user [1956]: typowy zaściankowy sposób myślenia brakuje jeszcze stwierdzenia ze religia katolicka to największa na świecie. Otóz nie wszyscy wtym kraju obchodzą świeta, których korzenie głęboko tkwią w pogaństwie. I jeszcze jedno, Jezus nie urodził sie w grudniu, można to łatwo wyliczyć, majac jaką taką znajomośc Biblii. No właśnie , w ogóle najpierw trzeba ją mieć i czytać.

user [nelsonek]: Wielkanoc to swieto PANSTWOWE A wiesz o tym, ze wielkanoc i boze narodzenie to swieta panstwowe w III RP? A moze tego nie wiesz? A po drugie: skoro liczymy czas od narodzin Jezusa to dlaczego boze narodzenie nie jest obchodzone 1 stycznia? I nie wmawiaj mi, ze obchodze boze narodzenie czy wreczam prezenty 6 grudnia. Tego nie robie od bardzo dawna. Akt apostazji nie jest zadnym cyrkiem tylko usankcjonowaniem rzeczywistego stanu rzeczy. I po co sie pienisz?

user [Normalny]: Jak to się ma do ochrony danych osobowych? Wpiszą na listę poprzez chrzest, który nie ma nic wspólnego z wolą ochrzczonego, i nie pozwalają się z niej wypisać. Rozpanosiły się nam te klechy. Mnie się nie chce, ale popieram wszelki ruchy przeciwne nowej indoktrynacji. Szopki z godnym umieraniem to mistrzostwo świata! Cuda też się znajdą, całe hektary! Pozdrawiam trzeźwych na umyśle.

user [amozenie?]: Tobie sie myli ateizm czyli niewiara w Boga z calkowicie uzasadnionym sprzeciwem wobec postepowania kosciola... W Boga to ja wierze a wiec ateista nie jestem, w kosciol wcale...

user [md]: Zgadzam się z Tobą. Co innego wychowywać dziecko w wierze a co innego wcielić bez jego zgody i świadomości do kościoła. Tronci to trochę sekciarskimi metodami. Rodzice mogą przecież wychowywać zgodnie ze swoimi przekonaniami ale dziecko powinno samo zadecydować po osiągnięciu dojrzałości.

user [aki]: o co tyle zamieszania? widać ten taksówkarz nie ma zbyt dużego ruchu w interesie, skoro ma czas na to, żeby się po sądach ciągać z księżmi. Skoro od 1967 nie uczestniczyl w życiu kościoła, to cóż mu się nagle stało, że chce mieć to na piśmie? Czyżby chęć wzbudzenia sensacji? W końcu może więcej ludzi będzie chciało przejechać się taksówką z kimś, kto pozwał do sądu kościół rzymskokatolicki...czego ludzie nie zrobią żeby być sławnym przez 5 minut

user [Lothav]: Nie wiesz dlaczego teraz? To proste. Facet pewnie się kiedyś ostro zraził do kościoła (w okolicach 1967) i przestał chodzić do kościoła, ale jak nadeszły dzisiejsze czasy i nastały rządy Rydzyka i moherowych beretów to jego zrażenie do kościoła przeszło wszelką miarę i postanowił się formalnie wypisać, żeby nie mieć nic z tym sy.fem wspólnego. Pozdrawiam trzeźwo myślących.

user [lola]: żadnych podatków... podatku nie wprowadzą bo sami na siebie ukręcili by bicz ludzie masowo wyparli by się katolicyzmu

user [niekatolik]: i grzechy katolicyzmu nie mają granic. He, kościół Boży. Raczej tzw. kościół z kultami bałwochwalczymi, i naukami pełnymi grzechu, który skończy w piekle. na siłę ludzi trzymają aby statysktyki mieć duże. Przecież teoretycznie zakładając według ich nauki: jak człowiek chce odejśc od nich, do tego ateista, to jak może być w szeregach tego rzekomo świętego kościoła? Liczy się ilość a nie wiara w obce kulty, lub niewiara? Ludzie widziecie to??? Bo jak tego nie widzicie to jak dostrzeżecie że k. kat nie jest z woli Bożej, i nie jest prawdziwym czystym kościołem chrześcijańskim, a instytucją rządną władzy absolutnej na świecie, bijąca im pokłony?

user [MIRIAM]: Pomieścić ci się w głowie nie może , ze to piszą nieo brzezani! Piszą ci , którzy ptzypisani do kat.dowiedzieli się , że są w łapach c na zawsze choć to niezgodne z konstytucją!

user [hihihi]: Do kogo te pretensje !!!! Podaj do sądu swoich rodziców, że tak się pospieszyli!!! A co ma Konstytucja do świadomej decyzji Twoich rodziców? Oni nie byli małoletni jak Ciebie nieśli do chrztu ! Ja natomiast podam ich do sądu za to, że nie wywiązali się z przyrzeczenia danego Bogu na chrzcie ! Przyrzekali wychować dziecko w wierze katolickiej !! Coś słabo się przykładali !!

user [nelsonek]: A co ma swiadoma decyzja moich rodzicow do moich pogladow? Biblia wyraznie mowi o swiadomym przystepowaniu do chrztu

user [Hihihi]: No właśnie nic !!! Możesz śmiało się "odchrzcić" !! Nikt do niczego nie zmusza !!!

user [nelsonek]: Wiec dlaczego chrzci sie niczego nieswiadome tego czynu dzieci? By podbic statystyke? Czy moze z innego powodu. Biblia mowi o swiadomym chrzcie. Juz pisalem na tym forum, ale napisze jeszcze raz: Nie wiem dlaczego kosciol katolicki praktykuje te rytualy. Wielu katolikow mowi: "a coz Ci szkodzi, iz zostales ochrzczony niemowlakiem bedac?". W zasadzie racja, niby straszliwych efektow w psychice nie pozostawia, napletek byl taki i jest. Z drugiej jednak strony chodzi o zasade. Jesli wszelkie obrzedy i zaklecia w ktore nie wierzymy nie maja nawet symbolicznego znaczenia to czy jesli np. Uniwersalny Kosciol Marsjanistyczny do ktorego przypadkiem nalezalby ojczym pozniejszego katolika upudrowal mu pupe (jako noworodkowi) weglem drzewnym mamroczac "O Marsjaninie Przeswietny" w kostiumiku z Wojen Gwiezdnych to tez nie ma sprawy? Cos mi sie zdaje iz ani kosciol katolicki ani jego wyznawcy nie bylby przesadnie w/w obrzedem zachwyceni mimo zerowej jego szkodliwosci.

user [MIRIAM]: RZECZ W TYM ,ZE WKRÓTCE może zostac uchwalony podatek roczny na rzecz kościo ła z racji przynależności!Wtedy , mogłoby sie okazać , że rz.kat. jest np 20 a nie 99% społeczeństwa .

user [kerila]: W Polsce nie ma 95% katolików! Gdyby wszyscy niewierzący bądź antykatolicy i niekatolicy zdobyli się na taki gest, to okazaloby się, że więcej niz 1/3 ludzi ma religie daleko... Gratuluję taksówkarzowi. Może jego postawa zmobilizuje jemu podobnych, mnie i moich znajomych chociażby. A tak swoja drogą - jak to możliwe, że niemal połowa ludzi, których znam s... na religię? Bez komentarza.

user [Recydywa]: Mógł apostazję posłać pocztą... Ale że należy do pieniaczy...Jednym słowem matoł.

user [uczitelnica]: religia jest nieobowiązkowa? Pracuję w szkole, gdzie religia zaliczana jest do tzw. przedmiotów dodatkowych (niby można nie uczęszczać na religię). Dziewczynka, która nie chodzi na religie nazywana jest "jochem"(od świadkowie Jehowy)przez swoich kolegów i koleżanki z klasy. W dniu jakiegoś święta lub rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego udział we Mszy Św. jest pierwszym punktem. Ja również muszę uczestniczyć w tym choć do kościoła nie chodzę.Muszę sprawować opiekę nad dziećmi, bo jest to moim obowiązkiem. Uważam, że jest to bezprawie, nakazywanie mi wchodzenia do kościoła. Dyrektor oznajmił, że będzie wspólnie z vicedyr. obserwował zachowanie i udział we Mszy nauczycieli, gdyż nie potrafią się odpowiednio zachować (chodzi tu o czekanie pod kościołem, rozmowy itp nauczycieli. Chodzenie po tzw. kolędzie jest w moim mieście jeszcze praktykowane, polega ono na wydarciu od ludzi często nawet bezrobotnych tzw.ofiary. Ja księży nie przyjmuję, bo do nich też nie chodzę i nikt mnie nie zaprasza, wiec dlaczego oni mają do mnie łazić i moje kąty oglądać. Popieram pana taksówkarza, sama nie odważyłabym się na taki krok. Brawo za odwagę.

user [kerila]: Skąd ja to znam... Choć znam to z drugiej strony - z perspektywy dziecka, które przez szkołę było ZMUSZANE do uczestnictwa w mszy przed i po końcu roku. To skandal, aby coś takiego miało miejsce w państwie demokratycznym podobno. (Choć w naszą demokrację nie wierzę)

user [sędzia]: To podaj do sądu rodziców!!! Teraz są takie czasy, że nie można dzieci do niczego zmuszać !!! Jak oni mogą ! To zamach na Twoją wolność osobistą , godność i coś tam jeszcze !! Do sądu z nimi !!!

user [Nauczycielka]: Trochę mi wstyd za Ciebie !!!! Też jestem nauczycielką !! I szanuję ateistyczne poglądy swoich koleżanek !! Ale one szanują nasze katolickie poglądy !! I to jest w porządku !! A Twoje podejście jest nie w porządku !! Nie powinnaś uczyć polskich dzieci !! Przenieś się do kraju z tórego zaczerpnęłaś swój nick

user [ewa]: A co Ciebie tak obużyło w tej wypowiedzi. Ja mam syna w 3 klasie i w zeszłym roku nie został dopuszczony do komunii z tego względu, że ja z mężem nie mamy ślubu kościelnego. Chętnie też bym się wykluczyła , bo może niedługo za każdego mieszkańca parafii będzie państwo dopłacać z budżetu. A tak z ciekawości proszę przeczytać w encyklopedii co oznacza określenie parafianin. Miłej lektury.

user [Kajka]: Bardzo dobrze ,że nie został dopuszczony o I kom.!!! Gdy trochę dorośnie, nie będzie pisał głupot na forum, jak to rodzice na siłę posłali go do komunii, a on przecież ateista z krwii i kości !!!

user [puzonik48]: miałam szczęście , że moje dziecko nie trafilo na taką oszołomke , tylko na normalnych pedagogów, których zadaniem bylo wpojenie mu wiedzy i nauczenie obrony własnych pogladów.Jakbys tak chciala zmusić moje dziecko do uczestnictwa w obrzędach religijnych czy też nawet w lekacjach religii to żle by sie to skończyło , dla Ciebie.

user [daniel]: Ma rację, mnie też denerwują Ma rację, mnie też denerwują statystyki, które podają, że w Polsce jest 97% katolików.Bardziej zgodzę się z tym, że jest 97% ochrzczonych jako niczego nieświadome niemowlęta. Gdyby tak jak w Niemczech wprowadzić u nas podatek na Kościół, wreszcie prawda wyszła by na jaw. Była by to jednak zbyt brutalna prawda dla niektórych i dlatego nie doczekam się chyba.

user [kamcia]: ja uwazam ze czlowiek powinien miec wlasny wybór.hmmm no i jesli jest tyle narzekania na kosciól katolicki to moze spróbujcie wyznania swiatków Jehowy. jesli ktos po jakims czasie odejsc to nikt go nie trzyma na sile.

user [bs]: Ks. (...) chyba nie rozumie istoty sprawy. Dzielny pan taksówkarz chce tylko wykreślenia jego danych z koscielnych akt; najwyrazniej wisi mu cala teologiczna nadbudowa (ekskomunika itd.). Trzymam kciuki za pozytywne załatwienie sprawy. Rodzice! Nie chrzcijcie dzieci, jesli nie jestescie przekonani, nie dla "bo co powie babcia Jadzia"! Ochrzcic sie dziecko zdazy, jak bedzie dorosle, na wlasne zyczenie, a jak widac, wypisac mu sie juz nie uda.

user [lajtar]: A PRAWO KANONICZNE NIE OBOWIĄZUJE INFUŁATÓW ? przecież ten taksówkaż chciał być uczciwy wobec Koscioła, skorzystał z możliwości która daje prowo kanoniczne !!! Co się dzieje w tym kraju, czy wszyscy musza być rzymskimi katolikami, nawet jeśli od pokolenń są Tatarami, albo protestantami ? Poco nam w Kościele ludzie, którzy go nie chcą ?

user [katpol]: to na pewno ubek, ma takie grzechy ba sumieniu ze boi się ze Bóg mu nie przebaczy. Ale niech pamieta, że Bóg jest Miłosierny. A Proboszcz pewie chciał, zeby może się zastanowił, może zmienił zdanie, a ubek od razu do sadu, i jak za komuny walczy z Kosciołem. Niech nieprzychodzi tylko rodzina po jego smierci z prosba o ksiedza na pogrzebie, gosc sam się już pogrzebal

user [mike]: POstrzegasz rzeczywistość z wrażliwośćią pustaka albo kołka w przyparafialnym płocie! Wierz w co ci się żywnie podoba..i daj innym tą możliwość !

user [mike]: Swego czasu miałem dostęp do spisu wiernych jednej z większych parafii. Każdy ma tam swoją kartę i chrakterystykę..jeśli np. rozwodnik czy drugi ślub; zawsze adnotacja ołówkiem: niech da ofiarę..! itp.To jak swoiste archiwum bezpieki.

user [Józef]: Dwa lata temu przez przypadek miałem tzw, , Kolędę" - proboszc ochoczo wstąpił w zakazane progi, wyciągnął laptopik i uzupełnił brakujące dane: dzieci nie mieszkają ze mnaą, pożeniły się, ile wnucząt itp.Z uśmiechem i z dobrej woli uzupełniłem księżowską kartotekę.Spokojny sen bliźnich jest też coś wart.

user [Lark]: Też bym się chętnie wypisał ale nie chce mi się przechodzić przez czarną biurokracje. Ale jeszcze troche i mi się zachce :D

user [nelsonek]: Ciekawe Chec wypisania sie z kosciola jest "saczeniem ton jadu na religie i kosciol"?

user [goga]: Jestem katoliczką! Kościół to wspólnota ludzi ochrzczonych. Kasa nie jest dla mnie ważna, ludzi nie ogłupiam więc dlaczego mi ubliżasz?

user [Katolik]: Czy można zmienić przynależność do innego wyznania katolickiego? {np. z rzymskokatolickiego do ewangelickiego}

user [Ela]: Twoja głupota nie zna granic, a ignoranctwo aż powala na kolana. Ty jesteś katolikiem? a nie wiesz nawet tego, że ewangelicy to nie katolicy?

user [nick]: chodziło tobie chyba o inną religię chrześcijańską.

user [Piotr37]: A wypiszcie sie wszyscy... a wypiszcie sie wszyscy...krytycy kościoła, ale jak trwoga to do Boga.Mimo tak "zszarganej" opini jak twierdzą heretycy, Kościół trwa już 2ooo lat i będzie trwał aż do skończenia świata... wolny czlowiek 2000 lat? kosciola zaraz po smierci jezusa nikt nie zakladal zrobiono to dopiero pozniej (jak wykryli ze mozna za darmo pieniazki dostawac) a swiat trwa troche dluzej niz 2000 lat i jakos wczesniej sobie dobrze radzil:) (nie jestem komunista, nie bylem i nie bede)

user [M1]: Trzeba zmienić prawo! Bez względu na wyznanie, chrzczony, itp. musi złożyć oświadczenie na piśmie i w mowie, ha ha. Można też określić ustawowo temp. wody święconej, zawsze będzie możliwość udowodnienia, że termometr nie miał legalizacji i sakrament nieważny. Nie będę wymieniał imienia na daremno, gdzie to wszystko zmierza! Toć to jak niewolnictwo, przez urodzenie. Przepraszam, jeżeli rodzice tego Pana nie żyją, w takim wypadku możnaby podać za to rodziców do sądu, dla przykładu. Ciekawe co na to nasza Sprawiedliwość by rzekła.

user [Hi]: kiedy ktos bliski odszedl w najdluza droge , i trzeba bylo placic za mopdlitwe na trunma , a nie byla to mala suma, na pytanie moje dlaczego tak droga , ksiadz odpowiedzial , kazdy sam dobrowolnie wybiera kosciol ... I kto tu klamie...

user [pinokio]: Do Kościoła w sensie dosłownym należy ten, kto chce. Po jakiego temu idiocie potrzebny jest papier, że nie należy skoro nie należy. Trzeba mieć dobrze porąbane we łbie. A jak jest taki ateista, to niech się cieszy, że ksiądz płaci za niego podatek - tacowe, a tak by nie płacił.

user [stanley]: W pełni podzielam Twoje poglądy.Nikt nikogo nie zmusza do praktyk religijnych, Bóg dał nam wolną wolę. Przeraża mnie jednak bezmyślność takich ludzi. Czy nie wiedzą że i oni będą kiedyś umierać? Nie chciałbym być w ich skórze w takiej godzinie.

user [mops]: Ja za to nie chciałbym być w twojej skórze Przerażające, jak ta sekta namieszała ludziom we łbach. Wydaje wam się, że to jedynie słuszna religia, prowadząca prosto do nieba? Żebyście się gorzko nie rozczarowali w godzinie prawdy. Owszem, to klechy poniosą największą karę za zidiocenie swoich owieczek (baranów?), ale wy bierzecie w tym procederze udział, odpowiecie za wszystkie zbrodnie tej instytucji, która z wiarą nie ma nic wspólnego.

user [asdams]: Gość niechce aby jego osoba podnosiła statystyki i z nich wynikające konsekwencje n.p - cmentarze są kościelne - bo większość Polaków to katolicy ( tacy jak ten facio ?) - religia w szkole - argument jak wyżej - różnej formy dopłaty / refundacje/pensje/ z budżetu do Kościoła Kat. - argument jak wyżej jak formalnie się wypisze to urzędnicy państwowi i kościelni nie będą się mogli powołać na jego cheścijaństwo ... a swoją drogą ciekawie by było - gdyby każdy musiał zadeklarować swą wiarę ( n.p. w postaci podatków - jak w Niemczech ) - COŚ CZUJĘ - ŻE NIE BYLIBYŚMY JUŻ KATOLICKIM NARODEM - ale na pokazanie takiej prawdy Kościoł ( urzędnicy ) nie pozwolą - szybciej świńską szynkę w post nakażą jeść ... - szkoda słów

user [ja]: to nie taksiarz potrzebuje papieru durniu tylko kleryk zeby podniesc statystyki, a po co...? a po to zeby pokazac ze ponad 90% polakow to katolicy a to gowno prawda. opodatkujmy w koncu kosciol i wyznawcow a zobaczysz ile wiernych ma kosciol. w niemczech po takich manewrach tylu wiernych odeszlo ze kosciol zaczal sprzedawac budynki bo nie mial kasy na ich utrzymanie

user [Motyl]: Pinokio wybacz, ale chyba nie czytałeś dokładnie co mówi ten taksówkarz. On nie chce byś STATYSTYCZNYM katolikiem. Jeżeli nie rozumiesz o co chodzi ujmę to inaczej. Statystycznie 90% Polaków jest katolikami, gdyby jednak ci, którzy się za nich nie uważają wypisali się z kartotek kościelnych ststystyki mogłyby zmaleć i może księża zastanowiliby się nad tym dlaczego. Wybacz, ale nikt nie pytał tego taksówkarza, czy chce być katolikiem. Po prostu został "zapisany". Ja go rozumiem. Postaw sie w jego sytuacji, został włączony do organizacji, do której nie chce należeć i nie może się "wypisać". Byłbyś szczęśliwy? Nie protestowałbyś?

user [canis]: ma człowiek rację ale pownien nie do sądu tylko do kurii walić - co sąd to interesi - a jak mu nie dadza odpowiedzi olać ich wszystko jest kwestią wiary - statystyka też!!!

user [Bogda]: DLACZGO PRASA ZAJMUJE SIĘ TAKSÓWKARZEM ???!!! nie ma kim .TEn facet jest nawiedzony !!!Szkoda czasu i atłasu ! Niech sobie występuje z Kościoła !!takich nie potrzebujemy !!! Ciekawe , kiedy się obudzi z przysłowiową ręką w nocniku ??!!!

user [realista]: TO ZAKRAWA JUZ NA PARANOJĘ !!! To się w głowie nie mieści. Co to znaczy "nie można się wypisać?".Jeszcze trochę i będziemy transportowani do świątyń więźniarkami pod bronią!!! Kościelni dostojnicy chyba się nieco zagalopowali...

user [Kajka]: Ja chodzę sama do Kościoła!! Z własnej i nieprzymuszonej woli ! I takich jak ja , są tysiące w naszym kraju ! Czarnych owiec nie potrzebujemy i słusznie nakłada się na nich ekskomunikę !! Przecież o to im chodzi, aby wykluczyć ich oficjalnie z Kościoła!? To po co , cały ten medialny szum ????? Ktoś chce zbić na tym jakiś kapitał ???

user [jatylkopytam]: Skoro kosciol nie chce takich jak bohater artykulu to wyjasnij mi dlaczego proboszcz nie przyjal jego aktu apostazji? Facet by sobie spokonie opuscil szeregi KK i nikt by o tym nie wiedzial...

user [Kajka]: Trudno mi się wypowiadać za proboszcza ! Nie znam procedur ! Taksówkarz został wykluczony z Kościoła, ale to mu nie wystarczało . To on musiałby się wypowiedzieć dlaczego !!

user [Norkam]: Czy dziecko przyniesione do kruchty przez nawiedzonych rodziców ma coś do powiedzenia? Jak to nie można się wypisać, dożywocie zaoczne? Jeżeli tak, to urządzajcie sobie panowie "szlachta" te swoje rytuały kiedy ta wasza przyszła "owieczka" jest pełnoletnia! Wtedy powiecie , że wiedział co robi!(w tej sytuacji też nikogo siłą nie przypiszecie nikogo do swojej formacji) Na tym świecie można zmienić nazwisko, obywatelstwo, a nie można uwolnić się od Watykańskich urzędników ? To jakiś żart? Powodzenia Zbyszek :) Ludzie gdzie my żyjemy!

user [ateik]: jakim prawem kaduka ja też należę do KK chociaż nie chcę? Należę poprzez opłacanie z moich podatków religi w szkole i różnych katolickich uczelni i instytucji. W Niemczech wierzący płacą oficjalnie na swój kościół i to jest ich sprawa. Z jakie racji ateiści maja płacić za coś co nie zamówili?

user [Historyczka]: A ja chcę aby moje podatki były przeznaczane na naukę religii w Polsce! To religia naszych ojców i dziadków i pradziadków !! Ludzie nie wyrywajcie swoich korzeni, bo wiatr histori was zmiecie z powierzchni Ziemii.

user [raven]: dopisz jeszcze do tych pradziadków kilka "pra-pra..." to Ci wyjdzie nieco inna religia. Szczarze mówiąc byłabym za taką nauką w szkołach, gdyby była to NAUKA O RELIGIACH (liczba mnoga), uświadamiająca ludziom, że religie są różne i nie jest tak, że jedna jest dobra a inne be, bo nie nasze katolickie. Tak na zasadzie uczenia ludzi tolerancji i dawania konkretnej wiedzy zamiast głupiej kościelnej propagandy.

user [mike]: Religią pradziadków była inna...ucz się historii. To niejaki Wojciech z Czech ogniem i mieczem zmieniałim Światowida na inną bozię!

user [puzonik48]: No i o to chodzi żeby z Twoich pieniedzy pokrywano wydatki na nauke religii i utrzymanie koscioła , natomiast osoby niewierzące powinny byc wolne od tych obiążeń i mogły przeznaczyć swoje pieniądze na inny cel.

user [Borgia]: Kto tu kogo prześladuje ??? To taksówkarz podał Kościół do sądu a nie odwrotnie !!! Został już wyklucziny z Kościoła na własną prośbę !! Więc nie rozumiem czego się jeszcze domaga ! Chyba musi coś udowodnić sekcie do której chce przystąpić !

user [amozenie?]: A umiesz czytac? No to sobie przeczytaj - proboszcz NIE PRZYJAL jego aktu apostazji... A wiec nie na wlasna prosbe bo jego prosba zostala przez proboszcza ODRZUCONA...

user [an]: Ja tez jestem w trakcie zalatwiania -apostazji i tez mam problemy Ja tez staram sie o wypisanie mnie z kosciola kat i jak na razie odsylaja mnie z parafi do parafi - dzieki za ten artykul tez zalatwie to przez sad. Jestem swiadomą ateistka od 20 lat i absolutnie nie chce byc % w statystykach polskiego kosciola katolickiego a to co teraz wyprawiaja polscy przedstawiciele kk napawa mnie obrzydzeniem i tym bardziej zmusza mnie do oczyszczenia sie z tej przynaleznosci.

user [reav]: A niby jak kilkumiesieczne dziecko ma A niby jak kilkumiesieczne dziecko ma zadecydować czy się ochcić czy nie ?? to jest chore. każdy powinien mieć prawo wyboru i jeśli mu nieodpowiada kościół to powienien mieć możliwość wypisania się z niego.

user [Yanoos]: Kościół rzymsko-katolicki to instytucja skostniała i niereformowalna. Ja również nie ze swej woli zostałem ochrzczony, ale już po tzw.I komuni zrozumiałem, co naprawdę przedstawia sobą kościół katolicki i od tego czasu jestem poza nim i jestem z siebie dumny, że nie daję się oszukiwać przez pazernych i zakłamanych klechów.Oni sami nie wierzą w Boga.Dla nich Bóg to szmal!

user [beverly]: Drogowskazem dla ludzkości jest rozum i poszukiwanie, poprzez naukę, prawdy. Zwróć uwagę Piotrze, jak Twój bóg kurczy się w miarę rozwoju nauki. W imię Twojego boga, a mniemam, iż jest on kierunkowskazem dla Ciebie, spalono w 1600 roku na stosie G. Bruno. Czy mam Ci przypomnieć o dziesiatkach tysiecy niewinnych istot straconych za nieprzestrzeganie jak to pieknie nazywasz - drogowskazu. W imię Twojego boga, po prawie 400 latach, papież przyznał, iż to był błąd. Który czyn uznał Twój bóg za prawidłowy. (Jestem przekonany, iż uważasz papieża na przedstawiciela boga na ziemi). Wiara pozostanie na zawsze li tylko wiarą, której porzebują i nadal będą potrzebować ludzie słabi psychicznie, nie mogący z samym z sobą dojść do ładu. Nie bronię Ci wierzyć, bo to jest Twoje niezbywalne prawo. Jednakże nie usiłuj nawracać innych. Ciesz się jedynie, że możesz żyć w kraju, w którym możesz wierzyć w cokolwiek chcesz. I niech tak pozostanie

user [Skinker]: śmieszne...tragiczne...przerażające samemu wypisać się nie można ale Oni wyrzucić mogą...pozostawię to bez komentarza. Panie Za_Stary, a co ma piernik do wiatraka bo nie rozumiem?Konstytucja w Tym Chorym Kraju gwarantuje wolność wyznania i na szczęście jeszcze(sic!) rozdział kościoła i państwa, na marginesie, nie wiadomo jak długo ten stan rzeczy jeszcze potrwa. Wieku Pan nie wybiera i owszem, ale w co Pan wierzy jest tylko i wyłącznie kwestią Pańskiego sumienia. Jeśli mi się tak bedzie podobało bede wierzył choćby w Talerzyk Sałatki Owocowej, a Pańska argumentacja jest (niestety) na poziomie rozkapryszonego nastolatka (w moherowym berecie?). Nie byłoby szumu medialnego wokół sprawy gdyby przyjęli jego rezygnację, a tak krecą sami na siebie bicz bo więcej wkurzonych obywateli moze pójść śladami tego pana, choć na przekór. Z historii wiadomo, ze jesteśmy narodem, który nie znosi narzucania sobie czyjejś woli i historia pokaże jak sie to dalej potoczy. Sądzę, że główny problem tkwi w tym, że statystyki muszą ładnie wygladać i trzeba podtrzymywać mit katolickiego kraju. Mit, bo gdyby chciali pójść za ciosem musieliby ekskomunikować każdego tzw niepraktykującego, a wtedy statystki drastycznie by spadły na łeb na szyję(wg koscioła katolik niepraktykujący, nawet wierzący to zaden katolik, ale widać wypisać się i tak nie można.Gdzie tu logika? . Ja nie chodzę do koscioła od 23 lat. Nie wierzę również w boga. Jest to mój swiadomy wybór. Nie uważam się za katolika i do tej pory mówiąc szczerze zwisało mi i powiewało czy mnie mają w statystykach, ale teraz?Kto wie kto wie?...

user [Meretseger]: Zostałam ochrzczona w wieku 3 miesięcy i wysłana do komunii w wieku 8 lat. Trzy lata później przestałam chodzić na lekcje religii i do kościoła, bo uznałam, że bogowie nie istnieją. Niedługo będzie 40 lat, jak wciąż jestem tego zdania. Nie składałam aktu apostazji, bo mnie to nic nie obchodziło, czy mnie liczą, czy nie. Teraz może złożę, a może i nie, bo nadal nic mnie to nie obchodzi...

user [ateista]: ekskomunika czyli wyklęcie dla nie katolika??? Za przeproszeniem co kościół katolicki ma do mnie gdy nie chcę do niego należeć? Niby za co ma mnie wyklinać ? Wypraszam sobie. To jest najzwyklejsze naruszenie wolności osobistej. Niech sobie kościół wyklina lub nie ale swoich wyznawców. Jak ktoś nie chce być "wiernym" to jego sprawa. Wtedy kościół nie ma nic do gadania.

user [xxxx]: nie ilość a jakość w Polsce nie można wypić dobrego piwa bo wszyscy poszli na ilość .Tak samo z kościołem lepiej 10% wierzących niż 60% pozerów i agentów

user [jojo]: brawo za odwagę tylko w ten sposób można dochodzić swoich praw, facet nie chciał rozgłosu, prosi na piśmie o wyrejestrownie, ale książ potraktowal go jako dożywotniego niewolnika! Ja jestem formalnie w rzymskim kościele, ale za to jak postepuje on i jego zausznicy - po prostu nienawidzę. Ciekawe jak wielu poslkim katolikom marzy sie mordować ludzi za to, że sa inni od nich - tak jak to robią fundamentaliści myuzułmańscy.

user [KATOLICZKA Z WYBORU]: ciekkawe co zrobicie, jak wam ksiądz przy śmierci odmówi sakramentów i pochowania na cmentarzu, poświęconej ziemi >:(

user [mike]: Chyba się przestraszęi zapełnię pampersa... Cmentarze są takżękomunalne a nie prywatne "czarnoksiężników"

user [Ewa]: Dla Pani zapewne ma znaczenie, czy ziemię kropili wodą, czy nie. Ale czy jest możliwe, by Pani uwierzyła, iż są ludzie, dla których, to nie ma znaczenia? Cmentarz nie jest własnością Kościoła. Nie wiem, jak to jest na wsiach, ale przecież nie może byc dominanty katolików nad wszystkimi innymi. A jeśli na wsi mieszka niewierzący, albo cygan, to go nie pochowają na wiejskim cmentarzu? Jak to jest w Pani odczuciu? Prosze o odpowiedź.

user [Maria]: Wiele cmentarzy jest własnością Kościoła ! I bardzo dobrze! Ja nie chcę być pochowana obok Ciebie!! Zupełnie wystarczy , że plujecie na katolików za życia . Nie potrzebuję , żebyś opluwała mnie również po śmierci

user [Maria]: Koło Ciebie też nie chcę leżeć na cmentarzu !! Również wyapostazjuj się z mojego Kościoła!

user [puzonik48]: Obowiązkiem gminy jest zapewnienia miejsca pochówku osobom świeckim

user [Black]: Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. O cmentarzach i chowaniu zmarłych Art.8.2: "W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących." (nie wiem czy dobrze podałem artykuły itp., nie jestem prawnikiem).

user [wolny czlowiek]: po to jestem ateista zeby na lozu smierci otaczali mnie njblizsi a nie czarny urzednik przychodzil po pieniadze. katolickie, muzulmanskie czy jakie kolwiek inne sakramenty nie sa mi potrzebne (nie jestem komunista nie bylem i nie bede).

user [xxx]: Wolisz być pochowany pod płotem?

user [rysiek]: Są cmentarze komunalne ignorancie. A na takich cmentarzach chwa siękażdego kto ma wykupioną kwaterkę. Gdyby SZATAN chciałby być tam pochowany i miał wykupione miejsce to zarządca cmentarza ma psi obowiązek go pochować. A w Polsce 95% ludzi to katolicy tak jak i w Polsce wszyscy są tolerancyjni

user [bubu]:a czy pytał się ktośt ego człowieka, czy chce być ochrzczony??? Uważąm, że chrzest powinno przyjmować się posiadając świadomość i mozliwości osoby prawnej... czyli po ukończeniu 18 roku zycia.

user [MAGDALENA]: TO JEST ZWYKŁE ZNIEWOLENIE!!!! CZŁOWIEK W KOŚCIELE KATOLICKIM NIE MOŻE SIĘ WYPISAĆ BO ZOSTAŁ "ZŁAPANY" PRZEZ CHRZEST I KONIEC> LICZY SIĘ STATYSTYKA CHOĆ OFICJALNIE GŁOSI SIĘ ŻE WĄSKA JEST BRAMA KRÓLESTWA NIEBIESKIGO!TO JEST TROSKA O CZŁOWIECZEŃSTWO ZE STRONY KOŚCIOŁA!!!! NAJLEPIEJ GO NIE WYPISAĆ ALE NAŁOŻYĆ KARĘ EKSKOMUNIKI!!!!NIECH PRZESTANIE MYŚLEĆ SAMOWOLNIE BO TO JEST ZABRONIONE OD DAWNA PRZEZ DOGMATY!!! CIEKAWE CZY JEZUSOWI O TAKICH PRZYMUSOWYCH I KARANYCH WYZNAWCÓW CHODZI!!!!?????

user [Wierząca]: Ekskomunika polega na wykluczeniu członka kościoła ze wspólnoty wiernych ! A o to przecież taksówkarzowi chodziło !! To o co ten szum ? Żeby pokazać się w mediach?

user [X]: Ksiądz oficjał zapomniał o jednym ważnym aspekcie: Bóg dał człowiekowi wolną wolę i człowiek może decydować czy chce przynależeć do jakiegoś kościoła. A kościół rzymskokatolicki odbiera mu tą wolność chrzcąc go w wieku niemowlęcym, kiedy człowiek jeszcze sam nie podejmuje decyzji. A potem mówi, że się wypisać nie można. Jakby się oprzeć na zwykłym prawie, to wyznanie złożone w stanie niepełnej poczytalności jest nieważne.

user [goga]: To nie kapłan przychodzi do Twojego domu Cię ochrzcić! To Twoi rodzice Cię zanieśli do Kościoła! Nikt ich nie zmuszał do tego! Do nich kieruj swe pretensje i żale!

user [antykomunista]: Partyjne nawyki ma facet, a jak widzę, także większość komentujących. Kościół to wspólnota - jesteś w niej, albo nie. Nie ma żądnego formalnego "należenia". Ludzie kochani, nawet nie zauważacie, że myślicie "po linii" bolszewickiej. Komunistów mieliśmy 2 miliony, bo tylu było członków partii z legitymacjami. I Przyjęcie lub odddanie (lub zabranie!) legitymacji było rownoznaczne z "należeniem", a tym samyb z byciem komunistą. Jeśli chodzi o Kościół - nie istnieja listy, legitymacje itp. Nie jesteś "praktykujący" - twoja sprawa. Rodzice cię ochrzcili - ich sprawa. Rozliczał cię będzie święty Piotr - a jak w niego nie wierzysz - to też twoja sprawa. A jak ktoś ma potrzebę upubliczniania swoich prywatnych spraw - powodzenia. Pytanie tylko, co chce uzyskać w sądzie????? Pisemne potwierdzenie, że ON CZEGOŚ NIE ROBI BO NI CHCE??? Ma wolny wybór, bez sądu, potwierdzeń, legitymacji. Na tym polega wolność wyznania. Czy nie tego chcieliśmy???

user [zarejestrowany rzymsko-katolik]: czego chce? Wypisania z listy parafian - wspólnota duchowa? przy formalnych okazjach, pytania są bardzo przyziemne, a w jednej malej misćinie widziałam, jak dzieci po mszy musiały na kartkach poświadczać obecność na niedzielnej mszy - aby zaliczyć religię jak się domyślam. A tu się okazuje , wg. ciebie ze papier nieważny? A jak przyjdzie placić podatek kościelny za pośrednictwem fiskusa jak w Niemaczech to co - rejestr też nie ważny? Nie bądź hipokrytą.

user [wolny czlowiek]: precz z taka wspolnota mysle ze chce czarnego urzednika zmusic do przyjecia pisma ktore zwalnia go z obowiazkow koscielnych (przymusowego lapowkarstwa - dawania na tace). przeraza mnie mysl ze wedlug ciebie kazdy kto w polsce nie chodzi do kosciola i jest innej wiary jest komunista. ja nie jestem komunista nie bylem i nie bede i w boga nie wierze, moze wiec jestem bezdusznym kapitalista:)

user [antykomunista]: komunistą nie jest ten, kto nie chodzi do kościoła. Komunistyczne myślenie przejawiają ci, którym do życia potrzebne są urzędowo potwierdzone papierki na przynależnośc, narodowość, wyznanie itd. To jest spadek po państwie totalitarnym - wszystko kontrolowane przez urzędy, zarejestrowane, potwierdzone i złożone w teczkach. Pamiętam taki "urzędowy" wpis w "książeczce zdrowia dziecka" - wykupiono ser - data, pieczątka. Pamiętam program dla dzieci w TV: jak organizować zabawy na podworku i jak wydawać legitymacje organizacj podwórkowej (pewnie kolejny pomysł na "partyjne przedszkole"). Kościól jest OTWARTY - możesz przyjść, możesz nie przychodzić. A ksiądz ma czekać na tych, co przyjdą. Jeśli znajdzie się przypadek, że ktoś nie rozumie własnej roli i np. będzie wpuszczał na mszę według listy. To nie znaczy, że takie jest założenie kościoła. Ksiądz to człowiek jak wszyscy, jeśli popełnia błedy, to na własny rachunek.

user [Dulcynea]: Księży jakoś potrafisz usprawiedliwić, komunistów (choć ich nie ma i nie było) jakoś - nie. A czy księża nie wprowadzają znacznie więcej bzdur niż ci "komuniśći" wpisując ser? A tak nawiasem, wyssałeś to z palca. Żyłqm w poprzedniej rzeczywistości, więc kit możesz wciskać na kółku różańcowym. Napisz jeszcze, że do partii zapisywali w przedszkolu - jak do kościoła w niemowlęctwie. Trzymaj się panie tasówkarz. Kraju Polan, powstań z kolan!

user [pepe72]: Gdzie ty widziałeś "przymusowe łapówkarstwo" Abstrachując od tego, że gdybyś się podpisał imieniem i nazwiskiem to mózna by ci już załozyć sprawę o oszczerstwo to nawet "dawanie na tacę" nie jest nigdzie obowiązkowe. Przejdź se do jakiego kolwiek kościoła (jakieś 20 minut od rozpoczecia Mszy św) i zobacz ile procent obecnych rzuca na tace.

user [Kajka]: To podaj do sądu swoich rodziców ! Działali wbrew Twojej woli! Muszą zostać ukarani na spółę z księdzem który Cię ochrzcił !!! Moi rodzice już nie żyją, i jako , że jestem ich spadkobierczynią , to jutro idę podać do sądu sama siebie !! A co nikt nie będzie mnie zmuszał do niczego !!

user [BOSS]: Dokładnie, jak rodzice proszą o chrzest Dokładnie, jak rodzice proszą o chrzest to ksiądż chrzci.. Jakby nie ochrzcił to by znów było wielkie haloo bo nie chce ochrzcić. Więc kogo tu winić? Rodzice wiedzieli co robią, tylko teraz jednemu baranowi z drugim sie w dupach poprzewracało.. Jak jest dobrze i jest kasa to Boga dla niego nie ma, a jak nie bedzie miał co żreć i spał w parku na ławce z gilem do pasa to do Caritasu poleci..

user [katolik]: kręć "złotówa" kółkiem, tyle Ci zostało. Bo do Boga, wiary, Kościoła nie dorośniesz nigdy. Byle co jesz, byle co gadasz. A kariery politycznej na swojej głupocie nie zrobisz. Za późno się obudziłeś.

user [majkat]: nie będziemy prosić o przychodzenie na Mszę Swiętą a nawet ja nie lubię tłoku na Pasterce i w niedzielę palmową .Wtedy budzą sie te letnie dusze.Nie potępiam ich ale mogliby zastanowić się nad sobą

user [Ewa]: Nikogo nie będziecie prosić, by chodzili do kościoła, ale też nie możecie żądać, aby całe społeczeństwo utrzymywało wasz kościół.

user [Matt Borowski]: Ja wlasnie napisalem pismo do(...) ze chce wystapic z Kosciola do ktorego zostalem zapisany wbrew wlasnej woli jako niemowle, ktore nie moglo wyrazic sprzeciwu lub zgody przynalezenia do tej obrzydliwej organizacji. Wole zostac poganinem niz byc Katolikiem i wierzyc w bajki i bzdury. Poganie to wspaniala grupa ludzi!!!

user [wyrodna córka]: No to musisz jeszcze rodziców do sądu podać!! Za to że zniewolili małoletniego, ochrzcili bez małoletniego zgody i bezprawnie uczyli zasad wiary dziadów i pradziadów !!! Powodzenia w sądzie!!! Poinformuj nas, jaką karę zasądził sąd, bo ja też chcę dokopać swoim staruszkom !

user [mike]: Do sądu podać trzeba tych , którzy chrzczą niemal oseski i wywierają presję na rodziców by tak się działó. Prawo powinno zakazać tego typu praktych na noworodkach!!

user [goga]: Człowiek żyje uczciwie według dekalogu, nie rani innych i zostaje obrażany przez tych co niby są wierzący a nie praktykujący! Dlatego marzę o tym żeby odeszli z Kościoła Ci pseudokatolicy! Do Kościoła chodzę, staram się wspierać finansowo kościół (czego nie wypominam, bo zdaję sobie sprawę ile kosztuje utrzymanie Świątyni). Najgorsze jest to że, Ci co do Kościoła nie chodzą mają najwięcej do powiedzenia na temat kasy! Na pewno są tacy którzy wyzwą mnie od moherów - jeszcze go nie noszę - ale kto wie! mam 35 lat więc za jakieś 20 może go założę!

user [jon]: Piszecie glupoty nieatemat, wstyt, by to wasi dziabowie czytali to by was nie ochrzcili lecz zaraz utopili.

user [student]: Też się chętnie wypiszę!!! Mam już dość tej obłudy i zakłamania!

user [wolny czlowiek]: jestesmy na dobrej drodze tak trzymac!!! panowie ksieza, zakonnicy, biskupi i co tam jeszcze. Ludzie w tym kraju, w odróżnieniu od wielu z was, potrafią myśleć i obserwować. I naturalną reakcją na takie traktowanie nas, ochrzczonych wbrew naszej woli a nawet świadomości jest sprzeciw a nawet bunt. Nie mowię to o zaślepionych moherowcach, chociaż oni również powinni nieco spojrzeć dookoła nie dać się tak bezmyślnie okręcać wokół tłustego palca jakiegoś klechy, robiacemu pranie mózgu i wyczyszczającemu kieszenie 'zamożnych' rencistów. Jedyne zagrożenie jakie się pojawia to nadciągająca cenzura i blokada informacyjna, ale tu mamy doświadczenia i będziemy czytać wolną prasę z rozrzucanych ulotek. to NIE jest państwo kościelne i musimy tego bronić.

user [Jolka]: biedak dla chęci rozgłosu stracił zdrowy rozsądek. Bo niby co chce osiągnąć swoim zachowaniem?

user [Gośka]: zawsze przy tematach dotyczących kościoła odzywa się mnóstwo ludzi bardzo emocjonalnie reagujących, wręcz zaślepionych swoimi racjami - dyktatura dorosłych ludzi, którzy swoje problemy z apodyktycznymi, nie zauważającymi ich rodzicami przenoszą na walkę z Kościołem - tu muszą być zauważeni, tu trzeba się z nimi liczyć. Trochę dystansu, kochani, bo stanowicie rewers waszego awersu. Pana Z. zaś proszę - więcej miłości, kochanie, Pańska energia jest godna lepszej sprawy. To tak, jakbym nie zamierzała być dalej znajomą X - ów i niech oni to przyjmą do wiadomości, niech mi wydadza papierek - nie nie używają mojego nazwiska, gdy innym opowiadaja, kogo znają - nie życzę sobie figurować w ich towarzyskich statystykach...Wyluzujcie ludzie, proszę.

user [Zenon]: Do sekty jak wstapisz to tez sie wypisac nie mozna. Dlatego kosciol rzymski w Polsce to sekta.

user [Bravados]: Pan Taksówkarz - intelektualista ateistyczny musiałby najpierw dowiedzieć się czym jest Kościół. Wyczekując na postojach naczytał się Urbana oraz faktów i mitów. Tam dowiedział się, że Kościół to groźna sekta a do tego instytucja łupiąca biednych w celu zaspokajania przez osoby konsekrowane fantazji seksualnych, pragnienia luksusu oraz (last but not least) pragnienia WŁADZY. Panie Taksówkarzu - gazety w kąt - trochę lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego (pojawiła się wersja skrócona)i dowie się Pan, że nie jest Pan od dawna w Kościele choć fakt to dla Pańskiego życia wiecznego bardzo smutny. Statystykami niech Pan się nie martwi - nie sa one rownież zmartwieniem Kościoła ("wąska jest brama, i niewielu takich, ktorzy przez nią wchodzą").

user [Rafal]: dobra odpowiedz...malo dobrych komentarzy jest w sieci ten jednak trafnie opisuje dzialania taksowkarza, ktory nie ma co w zyciu robic.

user [Kamil]: Ciekawe czy przed smiercia tez bedziecie tacy hardzi Wszystkie wypowiedzi powyżej świadczą o Waszej głupocie i ignorancji. Jak ktoś nie chce uczestniczyć w życiu Kościoła - jego wolny wybór i jego strata. A robienie z tego publicznego widowiska wystawia takiej osobie świadectwo braku taktu (chwali sie że jest ateista - jakby to był powód do dumy), braku dobrych obyczajów nie wspominajac o moralności, ktorą można zapewne kupic za kilkaset złotych od właściwej redakcji... A wszystko to wygląda jak kolejna wiadomość z cyklu Nowy Dzień (vel. Wyborcza) donosi... Szkoda tylko, że Interia przedrukowuje takie głupoty (nie pierwszy zresztą raz), nadające sie w sam raz do NIE bez żadnych skrupułów i wstydu.

user [teraz]: Ochrzczono mnie nie pytając o moje zdanie! to jak szantaż, a może by tak podać kościół do sądu za chrzczenie w zbyt młodym wieku. Ja też się chciałam wypisać i powiedział ksiądz, że nie można unieważnić sakramentów, ale teraz napiszę akt apostazji i zobaczymy.

user [Jacek]: pozwij do sądu swoich rodziców. Dodaj jeszcze zarzut ode mnie, że cie matka nie wyskrobała i mamy jednego idiotę więcej.

user [okolo]: to jest właśnie głupota chrztu kiedy dziecko nie jest jeszcze świadome. Dlaczego nie możemy chrzcić się w wieku np 17, 18 lat? Księża teraz będą sutannami trzęśli z obawy, że znajdzie się jeszcze kilku śmiałków.

user [ochrzczony]: Jak nie? Można się ochrzcić kiedy się chce, to rodzice tak szybko lecą z dzieckiem do plebana i jest po herbacie.

user [nelsonek]: Co maja rodzice do mojej wolnej woli? Co ma decyzja rodzicow do mojej wolnej woli? Dlaczego kosciol tak naucza (w sprawie chrztu)? Nabija sobie statystyki. Ot dlaczego

user [Andrzej-Łódź]: Śmieszny koleś. Też nie jestem katolikiem i kwituję takie kabaretowe deklaracje długim "zieeeeeeeew"

user [Archaos]: W k to troche niebezpieczne Może mieć problemy z tym. Mamy przecież IV RP: państwo neutralne światopoglądowo, ale katolickie.

user [stn]: czy wiecie jak jest a niemczech tam występuja bo niechcą płacić podatku, ale takiego delikwenta dane wiszą w gablotce przez poł roku i to w parafi gdzie mieszkasz jak i gdzie się urodziłeś

user [Yoshu]: Czeka go trudniejsze zadanie, niż tych, co "obalali" w Polsce komunizm! Powinien dostać Pokojową Nagrodę Nobla, za działania na rzecz praw człowieka!

user [Piłat]: Nareszcie wyimaginowane szeregi stopnieją...... Niestety utrzymywanie kościołów spada na barki wszystkich...

user [mike]: BRawooo! Tak trzeba, bo dzięki fałszywym statystykom kler wyciąga coraz więcej kasy od rządu. I coraz większy ma apetyt ..na państwo wyznaniowe!

user [anna]: gratulacje :) słowa poparcia dla człowieka, który odważył sie na taki krok; sprawa wyboru wiary (lub rezygnacji z niej) powinna być osobistą decyzją każdego z nas; podejrzewam, że gdyby tylko było to możliwe facet zostałby spalony na stosie i chyba nie muszę pisać kto wystąpiłby w roli kata......

user [adam]: jeśliby dopełnił wszystkich formalności - to zostanie oficjalnie skreślony z rejestru, ale to pociaga za sobą określone konekwencje dla niego; jeśliby jednak nie spełnił wymaganych warunków to trudno by sprawa została zamknięta; sądzę, że szybko się to wyjaśni bo na pewno nikt nikogo na siłę nie ma zamiaru zatrzymywać

user [TYM-CZASEM]: Gdy dokonano na mnie chrztu byłem niemowlkiem , gdy przyjmowałem kolejne sakramenty byłem szantażowany przez klechtę , rodzinę i otoczenie . Czy ja w tamte dni miałem prawo wyboru ? Jednak mam je dzisiaj . Od ponad 30 lat jestem przeciwnikiem kościoła katolickiego , a szczególnie konkordatowi .

user [amen]: brawo. Ja bedę nastepny. Koniec z fikcją

user [Za_stary]: Po 54 latach odkrył że jest niewierzący i postanowił wystąpić publicznie, z powiadomieniem wszystkich mediów?!!? Koniowi takie bzdety opowiadać! Ja w tym roku skończę 50 lat - gdzie mógłbym złozyć kwit żeby wypisać się z grupy 50 - latków a wpisać do 20 - latków? Nikt się mnie nie pytał czy chcę mieć 50 lat i nie dam się dyskryminować ze względu na wiek!

user [lausz]: tu chodzi o to, że dopiero teraz dowiedział sie że sie mozna wypisać z organizacji do której go siłą zapisano, ponieważ nie uczestniczył w zyciu tej sekty nie wiedział ze jest taka mozliwość ja tez teraz sie dopiero o tym dowiedziałem, własnie dzieki temu ze trafiło to do mediów

user [Adam]: Wreszcie jeden odwazny. Brawo, brawo. Nie poddac sie tej sekcie w sukienkach. Jeszcze raz gratulacje.

user [materialista]: ja chrzest przyjalem tuz przed 1 komunia. zrobilem to bo jako dzieciak chcialem dostac mase prezentow... aparaty fotograficzne, zegarki, rower itp. byl to w zasadzie jedyny powod. zaloze sie ze w dzisiejszych czasach gowniarze robia to dokladnie z tego samego powodu co ja. tylko teraz prezenty sa lepsze i drozsze. a jesli chodzi o wpisy czy wypis do tej sekty... mam to w dupie. chociaz gdyby Polacy zaczeli sie masowo wypisywac to ja tez bym to zrobil.

user [Ala ma talon]: Popieram Go i uważam za rzeczowego człowieka Nikt nie jest własnością. Werszcie ludzie zaczynają myśleć i otwarcie manifestować swoje przekonania, nie biorąc udziału w religijnych mistyfikacjach. Sam rozważam to samo...

user [Ajaniechce]: ma do tego prawo ! Jesli przez chrzest zostaje przypisany kosciolowi to jest jakies nieporozumienie ! Nie mam wplywu na taka decyzje majac 3 tygodnie zycia a tyle przecietnie ma czlowiek poddawany temu obrzadkowi , a czy mnie sie ktos pytal czy chce? ja tego nie pamietam bo spalem . Zeby dostac prawo jazdy trzeba byc pelnoletni , kupic papierosy albo alkohol wolaja dowod osobisty , a ty wciaga sie do organizacji czlonkow ktorzy jeszcze nie wiedza ze zyja ! Paranoja !!

user [supernova]: A kto z was się zapisywał?.....no to nie można się wypisać! trzeba poprosic o ekskomunikę...i tyle! Acha ale żadnych chrztów, ślubów i pogrzebów kościelnych, ino z tym mistrzem ceremonii świeckich pochówków na nie poświęconej ziemi - proste prawda?

user [ms]: Do sądu powinien pozwać swoich rodziców, bo to oni a nie proboszcz zdecydowali o jego chrzcie. Księża czasami nie zgadzają się na chrzest dziecka, jeżeli nie ma gwarancji, że dziecko nie bedzie wychowywane w katolicki sposób.

user [st.]: panie kaczmarek teraz koscioły mosi pan obchodzić z daleka bo jak klątwa zadziała a na nawrocenie jest juz za pozno

user [nos]: To już wiadomo, jak tworzy się statystykę. Od 15 lat jestem protestantką i aż mnie zatkało, że nadal funkcjonuję na liście kościoła rzymskokatolickiego. Niezła fikcja. A poza tym, ten taksówkarz to mądry człowiek. Brawo.

user [oburzony]: To mi się kojarzy z praktykami sekciarskimi ... Nie można sie wypisać... wieć tym bardziej chyba trzeba !!!

user [m.d.]: wiara to nie administracja dziwią mnie niektóre płytkie wypowiedzi ludzi bezmyslnych, wiara w Boga w moim przekonaniu nie oznacza ślepej akceptacji istniejącej administracji kościelnej, jeżeli komuś nie odpowiada to jeszcze nie powód do negacji wiary, w wielu wypowiedziach wiara jest sprowadzona do Kościoła i jego administracji. Bóg i nasza wiara w Niego jest przemysleniem istoty życia, sensu istnienia, wynikiem wewnętrzej dojzałości i przemysleń, jest czymś głębszym i niezależnym od detali typu zachowanie proboszcza parafii x.

user [Miriam]: Nikt nas nie pytał czy chcemy przyjąć chrzest. A teraz okazuje się że nas wpakowano w sytuacje bez wyjścia. Szkoda że Kościół co raz bardziej upodabnia się do PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO Boga a nie do instytucji służącej ludziom.

user [beta]: brawa dla tego Pana ... trzymam kciuki zeby sie Panu udalo... i prosze sie pospieszyc, bo juz niedlugo nastanie IV RP a wtedy ... no coz szanowni Panstwo: przywdziejemy moherowe berety i co niedziele bedziemy obowiazkowo podpisywac liste obecnosci pod kosciolem... ehhh ..no szkoda gadac do czego to wszystko zmierza ...

user [voit]: konsekwencje dotyczące odmowy sakramentów, obrzędów Czy to również oznacza, że pochówek będzie pod płotem, bo na cmentarzu parafialnym nie ma miejsca dla takich? Jestem zaskoczony jak proste wyjście znalazł Pan Zbigniew i bardzo mi sie podoba, a ponieważ nie chcę być w tym samym kościele co o. Rydzyk i ni sądzę aby on odszedł, więc ja też to zrobię.

user [AJ]: Po urodzeniu zostalem ochrzczony. I tyle od tej pory miałem jako ja wspolnego z tym Kościołem, kompletnie mnie nie interesuje. Jednak w statystyce Koscioła oczywiście uwzglednili i uwzględniają mnie jako katolika. Ta fikcja kościelna dotyczy wielu ludzi w Polsce. Nie wiem, czy Kościół od ilości fikcyjnych wiernych też ma od Państwa jakeś pieniądze (trzeba by zobaczyć zapisy w niepotrzebnym, nie pasującego moim zdaniem do świeckiego państwa Konkordacie, nie wiem), a może to wyraz pobożnych życzeń, aby chociaż w ten sposób, statystycznie w przyszłości wchłonąć wszystkich ludzi do tej dziwnej, przesyconej konsumpcyjnie nastawioną hierarchią, kościelno - finansowej organizacji. Fałsz i obłuda nie pomogą Koścołowi. Myślę, że wierzący w miarę upływu lat odwrócą się od takiego Kościoła, a zwrócą się bezpośrednio do Boga, już się to dzieje, zauważam to u wielu znajomych. Może i dobrze bo organizacja kościelna ma już bardzo niewiele wspólnego z pierwszymi chrześcijanami. Za dużo w hierarchach politykierstwa, wtrącania się w sprawy Państwa, konsumpcyjnego nastawienia (limuzyn, budowli itp.), pychy, samouwielbienia, niezrozumienia faktycznych ludzkich potrzeb. Niech się hierarchowie dalej konsentrują gromadzeniu ogromnych środków finansowych w celu budowy wielkich świątyń, innych budowli kościelnych itd., zamiast np. na ogromnych potrzebach hospicjów, na pewno ludzie to właściwie ocenią. Krytycznych opinii o Kościele jako organizacji jest wiele. Podejmowane są próby usuwania takich opinii. Nawet na niektórych portalach internetowych wycinane są wypowiedzi, opinie ludzi o przeciwnych poglądach niż katolickie, brałem to już na własnej skórze parę razy. Piszę to jako sympatyk, przyjaciel Katolików, ale nie Kościoła - oraganizacji.

user [ZUCHOR]: Kler nie podaruje " statystycznej owieczce", bo by procent Polaków należących do jedynej słusznej sekty spadł, a co za tym idzie nie można by twierdzić, ze wszyscy to katolicy więc musi byc po mysli kleryków!! BRAWO ZA ZAANGAŻOWANIE I DOPROWADZENIE SPRAWY DO KOŃCA!!

user [kris.de]: mieszkam od 17 lat w niemczech, placilem rocznie okolo 600euro podatku na kosciol rzymsko katolicki, wystapilem z kosciola oddajac w sadzie powiatowym jeden papierek , dzis zwolniony jestem z podatku co nie oznacza ze nie ma we mnie wiary

user [max1]: jest u ciebie wiara, ale w mamone! I Tak skończysz!

user [Edmund]: Rowniez wystapilem z Kosciola bo wiara a .... Kosciol jako instytucja to dwie rozne rzeczy. Moja zona placi na "kosciol" 800 Euro a ja placilem ok.2000 DM. Jednak kosciol szukal zemsty i ja znalazl. Mojego syna nie przyjeto do katolickiego Gimnazjum mimo najwyzszej sredniej ocen. Jako przyczyne podano nam ze zawazyl "aspekt przynaleznosci religijnej". To jest bezprawie i dyskryminacja.

user [in.ka]: Również odwiedziłam strone na której są wskazówki, na temat wypisania się z KK. Kiedy już oduzależnie się od woli rodziców - chetnie z nich skorzystam :) Zapewne duża część Polaków tak samo jak ja nie pamięta wyglądu kościoła i ma mnóstwo zastrzeżeń godzących w wiarę, w takim razie nie rozumiem, kto wymyślił, ze jesteśmy katolickim społeczeństwem :|

user [m]: Kościół - jedna z największych partii politycznych na świecie "Z Kościoła, do którego włączeni zostaliśmy przez chrzest, nie można się wypisać. Oczywiście każdy ma prawo zrezygnować z uczestnictwa w jego życiu, jednak ze wszystkimi konsekwencjami dotyczącymi odmowy sakramentów, obrzędów itd." (ks. prof. Sztychmiler) Zamiast zachęcać i nawracać wymuszają przynależność do Kościoła. Zamiast nauczać straszą. "Konsekwencją takiej postawy są także kary kanoniczne. W tym wypadku dana osoba podlega ekskomunice i to już się stało, niezależnie czy proboszcz przyjął, czy nie jej akt apostazji" (ks. prof. Sztychmiler) Czyli Kościół odmawia ludziom wolnej woli i za każdy przejaw nieposłuszeństwa karze lub straszy karami. Co to za Kościół? To zalatuje Stalinem. Czy to na pewno są wciąż chrześcijanie? A może to jakaś żądna władzy i bogactwa banda? To ostatnie pytanie jest oczywiście retoryczne. Chrześcijaństwo już od wieków jest "toczone przez robactwo" - to wiadomo. Zdarzają się wprawdzie w Kościele Sługi Boże z prawdziwego zdarzenia ale reszta to banda. Zostałem ochrzczony bez pytania mnie o zdanie. W wieku kilkunastu lat przestałem uczęszczać na nabożeństwa ponieważ Kościół w Polsce nie jest dla mnie autorytetem: nie zajmuje się tym czym powinien sie zajmować, nie daje dobrego przykładu, kręci, kłamie lub ukrywa prawdę, wymusza "jedyną słuszną" interpretację pism uznawanych za święte, niszczy swoich wrogów zamiast ich kochać, cudzołoży, itp. Jasne, że nikt nie jest bez winy. Ale ktoś (coś) sam (samo) nie stosuje się do głoszonych przez siebie nauk to to samo w sobie jest, ach użyję tu ulubionego straszaka Kościoła, GRZECHEM. Podsumowując: ja bym tych oszustów pogonił w diabły - przynajmniej dołączyliby do "swoich".

user [metys]: Czy ten facet (książę) zastanowił się nad tym czy da rade jeszcze kogoś w dzisiejszych czasach przestraszyć ekskomuniką. A swoją drogą to ja też chętnie wypisałbym się z tej (...) instytucji. Przez księży i ślepo im wierzących zagorzałych katolików ten kraj jest właśnie taki jaki jest

user [fan]: niech napisze rowniez oswiadczenie dla rodziny, aby po jego smierci nie chcieli mu na sile robic katolickiego pogrzebu

user [xxx]: można się wypisać, ja też się wypiszę

user [ap]: Swiadoma decyzja doroslego czlowieka "Z Kościoła, do którego włączeni zostaliśmy przez chrzest, nie można się wypisać." Czyzby ? A ten Kosciol (KK)to jest jeden na tej naszej ziemi, czy tez co kraj to obyczaj? Ja w 1988 roku wypisalem sie oficjalnie z kosciola - wypelniajac tylko jedyn prosty formularz. I mnie moi rodzice "uszczesliwili" chrztem, o ktory nigdy nie prosilem. Jednak "wlaczyli" mnie do KK. Jako dorosly sam sie wiec "wylaczylem". Dla scislosci - to wystapienie nastapilo w Niemczech i dodatkowa informacja dla ewentualnych krytykow i innych apostolow moralnosci - nie mialo to u mnie nigdy nic wspolnego z podatkiem koscielnym.

user [Olo]: Chrzcić dorosłych!!! Dlatego też chrzest powinien być aktem świadomym dorosłego człowieka, a nie niemowlęcia. Tak było z Chrystusem. Amen.

user [Kajka]: Nie ma żadnych przeciwwskazań co do wieku ! W każdym wieku możesz się ochrzcić!! To rodzice decydują, że chcą ochrzcić swoje dziecko tak wcześnie !

user [Zbig.]: Kościół to nie przedsiębiorstwo ani partia aby się wypisać czy przyjąć. Czy nie wystarczy osobiste przekonanie czego chcę? Trzeba iść do Sądu?

user [darek z Wrocka]: Ja tez nie chcę uczestniczyć w życiu kościoła i nie chcę być wykazywany jako jeden z 99% (???) katolickiego społeczeństwa!

user [ziuuuuuuuuuuuuuuuuuu]: brawo bardzo odważny człowiek nie ze względu na c tylko obawa przed sekowaniem przez sąsiadów wielu przed takim krokiem powstrzymuje chyba zaczniemy wiać do czechów bo od nich to nieszczęscie przylazło ale oni się szybko opamietali

user [thorn666]: Włączony do wspolnoty przez chrzest? A kto go pytał o zdanie? Poddany został praniu mózgu od najmlodszych lat jak wszyscy wiezacy...i kto mi powie że cos ponad 90% spoleczenstwa polskiego to katolicy? Brawo dla tego pana! oby wiecej było takich odwaznych ludzi! Nie dla obludnego kościoła katolickiego i jakiegokolwiek innego!!!

user [Kikuś]: Brawo!Gratulacje za odwagę:)Popieram i podpisuję się pod taką inicjatywą!Mam dość tego fanatycznego cyrku, w którym się ciągle powtarza, że ponad 90% to katolicy - wprowadźcie podatek na kościół, a wtedy dopiero wyjdzie prawda ilu jest tutaj katolików:)))

user [Byly katolik]: Nie jest to takie trudne.... Wystarczy swoja wole potwierdzic podpisem u notariusza, a potem wyslac do swojej pierwszej / tam gdzie byl chrzest / parafii. Z parafii przychodzi potwierdzenie.....

user [katolik]: Wolna droga !!! Życzę szczęścia. Kościół to nie partia i nie zmusza się nikogo.

user [nie-katolik]: nie zmusza się? Chyba żyjesz w innym kraju. Tu są obowiązkowe zajęcia z religii, udział w mszy, a ostatnio nawet zaświadczenia z parafii przy przyjęciu do pracy. Gratuluję poczucia realizmu!

user [ppp]: Moje dziecko w tym roku poszło do zerówki i ma religię w ramach zajęć, ale dyrektorka poinformowała rodziców, że jeśli któreś z rodziców nie życzy sobie aby dziecko uczęszczało na religię, to może napisać oświadczenie i temu dziecku w czasie, gdy trwa religia zorganizuje się inne zajęcia. Dzięki Bogu są jeszcze prawdziwi katolicy i wszystkie dzieci uczestniczą na religię.

user [fosa gdańska]: Tylko nie powiedziała gdzie takie oświadczenie ostatecznie się znajdzie i jakie konsekwencje przeniesie temu dziecku w przyszłości decyzja rodziców. Skąd tylu naiwnych w tej Polsce. Księża czuwają i wiedzą o każdym z nas więcej niż nam się wydaje. Dlatego od kilku lat nie uczestniczę w tzw. "kolędzie" - nie lubię jak obce osoby zadają mi zbyt dużo osobistych pytań. Poza tym, po tym co kiedyś zobaczyłem jestem przekonany, że ta cała "kolęda" ma celu przede wszystkim zarobek dla księży. Jedynym "poświęceniem" w tym wszystkimjest chyba to (w wielu przypadkach), że ksiądz musi ruszyć ... z ciepłego pomieszczenia, wsiąść do zazwyczaj niezłego auta a następnie spędzić parę minut w często niedogrzanych mieszkaniach "wiernych".

user [pepe72]: Niby jakie konsekwencje? Chordy artystów zyskuje (i budowało) rozgłos na obrazaniu uczuć chrześcijan i nic im sie w Europie nie dzieje (niestety) a tu niby jakieś konsekwencje jak nie bedzie dziecko chodziło na religie? Odstaw prochy.

user [foka]: człowieku takich bzdur dawno nie czytałam. Cieszysz się, ze są katolicy i wszystkie dzieci uczęszczają na pranie mózgu. No super poprostu. Zgodnie z prawem - łącznie z paktem podległościowy czyli konkordatem, religia ma odbywać się na początku albo na końcu zajęć. Jest inaczej czym zmusza się dzieci do uczęszczania bo nie ma zajęć alternatywnych. Dyrektorka tej placówki łamie prawo i powinna za to stanąć przed sądem a to dlatego, że to rodzice dzieci które mają uczęszczać powinni oświadczenia składać a nie odwrotnie! Pomijam tu fakt fantyzmu polskich katoli - nie poślesz dziecka na sekciarskie zajęcia to go zaszczują "kochający bliźniego". Tfu!

user [goga]: U nas w zerówce było dziecko ateistów, wszyscy o tym wiedzieli bo mieszkam w małym miasteczku! Nikt nie szykanował dziecka i nikt nie szykanuje rodziców dziecka, są wręcz szanowani, bo są uczciwymi ludźmi szanującymi naszą wiarę! Ja bardzo ale to bardzo ich cenię za to że, szanują mnie jako katoliczkę i szanują moje symbole religijne (wiele razy się o tym przekonałam!).

user [hun]: Skoro jest tak dobrze (akurat w tej jednej szkole) to dlaczego jest tak źle w wielu innych? Po co generalizujesz?

user [goga]: W wieku szkołach jest dobrze! Tylko się tego nie dostrzega, wyciąga się tylko złe przypadki.Żeby sobie pojeździć po katolikach i ich wierze! Polacy muszą mieć chłopca do bicia teraz tym , , chłopcem''są katolicy!

user [R.S.]: Wystąpić z tego nie można, ale wyrzucić (ekskomunikować) można!!! Jaka kolosalna różnica!!! A może mądrzej by było, za przykładem Chrystusa, decydować o przynależności czy nie w wieku dojrzałym, samemu, a nie na skutek decyzji rodziców? Nie byłoby problemu.

user [ja]: Wejdź do morz, wykąp się a po 50 latach Wejdź do morz, wykąp się a po 50 latach odkąp się..... i powiedz, że nigdy nie kąpałeś się....

user [R.S.]: Jak sam się wykąpie, to nie bedzie to decyzja rodziców na którą nie mam jako niemowle wpływy. Rozumiesz? Wątpie. I druga sprawa; skoro już jestem wykąpany, to czemu nie mogę się sam "odkąpać" ale jakis sukienkowy może mnie "odkąpać" czyli ekskomunikować (wywalić na zbity pysk) czyli, nierozumna istoto, wedle Twojego nazewnictwa "odkąpać". Wiem, że nie jesteś tego w stanie zrozumieć, więc tłumaczę: Ekskomunikować (wywalić) brzmi dużo groźniej niż "odejść na własną prośbę".

user [myrta]: trochę ciężko jest wejść do morza i wykąpać się mając zaledwie miesiąc czy dwa...

user [waldus]: nie bylo go w mediach a teraz prosze nawet wybiorcza gazeta o nim pisze czyli dopial swego jest w mediach a z drugiej strony kosciol to nie jakas tam partia z ktorej sie mozna wypisac jesli sie nie czuje katolikiem to nie uczestnicze w zyciu kosciola i juz .To przeciez takie proste Nawet taksowkarz z Olecka i w dodatku ateista powinien o tym wiedziec

user [anty-klerowiec]: Narezcie skonczy sie obluda i klamstwo ze 98%polakow to katolicy !!!

user [M.]: sakramenty nie sa najwazniejsze ale dla ks. profesora - tylko one sie licza, bo przeciez owieczki musza wspierac swoich pasterzy. Nie rozumiem tez straszenia ekskomunika. Dlaczego Kosciol nie przestrzega ustawy o ochronie danych osobowych? Kazdny ma prawo zazadac zaprzestania ich przetwarzania.
user [zyczliwy]: ...mam nadzieje, ze mu takiego zwolnienia udziela....... niech umiesci na swojej taksowce napis, ze "podrozujesz z ateista". Moze tym sposobem zyska dodatkowych klientow? Zakladam takze, ze taksowkarz - ateista wydal rodzinie instrukcje aby po jego smierci nie czyniono staran (roznymi sposobami, z probami oplacenia takiego udzialu), by na pogrzebie byl koniecznie ksiadz? Kosciol Katolicki (KK) nikogo nie zmusza do uczestnictwa w praktykach religijnych. Jesli jednak ktos zostal ochrzczony, to rzeczywiscie jest Katolikiem, az do smierci. A sad? Co ma sad do tego czy ktos byl kiedys ochrzczony? Sad moze retroaktywnie ukarac rodzicow, ze ochrzcili dziecko, czy co? Nie rozumiem....

user [31337B@]: to moze ja sprobuje wyjasnic Ktos stwierdza w 1967 roku ze nie zalezy mu na ceremoniach obrzadkach itd. Po niecalych 40 latach zaczyna go lekko irytowac postawa "terefere, jestes ochrzczony i nic na to nie poradzisz" oraz "98% Polakow to katolicy" i postanawia cos z tym zrobic. Stosowny urzednik KK odmawia poczynienia odpowiednich krokow i nasz bohater prezentujac postawe idealistyczna wystepuje przeciwko falszowaniu rzeczywistosci. Praworzadnie - do sadu, a nie np rzucajac jajkami w procesje. W powyzszej wypowiedzi zdanie "Kosciol Katolicki (KK) nikogo nie zmusza do uczestnictwa w praktykach religijnych." przeczy nastepnemu "Jesli jednak ktos zostal ochrzczony, to rzeczywiscie jest Katolikiem, az do smierci." Rozwrzeszczany bobas w momencie chrzcin jest na takim stopniu rozwoju ze ciezko jest stwierdzic czy jest za, przeciw, jest glodny, chce kupke, czy wolalby moze obrzadek zielonoswiatkowy.
Twierdzenie ze "przyjal chrzest" jest cokolwiek pokretne, bo co mial niby zrobic? Jesliby przyjac ze taki nieswiadomy udzial we wlasnych chrzcinach robi z czlowieka "Katolika do konca zycia" to czemu by nie zrobic nocnych nalotow na innowiercow, i polewac ich woda swiecona znienacka. Czegoby ptoem nie powiedzieli albo nie zrobili beda ich coniektorzy nazywac "Katolikami az do smierci" ktorzy "zrezygnowali z uczestnictwa". Oczywiscie Katolicy stanowia Kosciol, o znanej strukturze, hierarhii itd. Tyle ze to moze byc bardzo niewygodne dla czlowieka ktory cale zycie uwazal sie np za Buddyste. Ale z Buddysta byloby pewnie mniej klopotow niz z Muzulmaninem... Tak czy siak obaj taki akt mogliby uznac za agresje i gwalt na ich przekonaniach. Podobnego gwaltu na swojej osobie dopatrzyl sie pan Zbigniew. Nie rozumiem czemu nie uszanowac woli doroslego czlowieka, czemu nalezy go kopac tak zeby szukal sprawiedliwosci w sadzie, lub tez nasmiewac sie ze mial takich rodzicow ze go ochrzcili wiec niech teraz cierpi. Czemu odbierac mu prawo do stanowienia o swoim wyznaiu? Czy to tylko po to zeby Ksiadz Biskup mogl sie wypowiadac jako autorytet 98% Polakow zamiast 72%? Fe.

user [poznaniak]: bardzo trafny komentarz zgadzam się z Tobą, a tak już z przekory. Uwaga Poznaniacy podróżujący linią 74. dzis od godz. 13tej będę jeździc tą linią ibędę latał po autobusie z kropidłem, żeby ochrzcic tych co może nie sa ochrzczeni. Będę to robić dla dobra narodu polskiego, żeby nam katolików przybywało.

user [człowiek]: Tez tak zrobilem i nie zaluje.Zreszta przewaznie rozmowa z ksiedzem w tym momencie utwierdza. Strasznie trudne to jest i nie daje ci on wolnosci wyboru. Kaze tlumaczyc i nie slucha twojego zdania. Pomimo, iz Bog jest miłoscią.

user [mat]: tez to pojde zrobic ale tlumaczyc sie nei zamierzam bo uwazam ze wiecej wiem o bogu niz sam papiez , to oco oni prezentuja to stek klamstw i zabobonów boga trzeba szukac w sobie , a jak bedzie sie ksiadz pultał to mu (...)

user [stardust]: Bardzo dobrze będzie mniej krętaczy Wam się wydaje że przez manifesty coś załatwicie, kogoś zdenerwujecie, komuś dołożycie Sobie przygotowywijecie tylko godną waszej głupoty odprawę i nie od ludzi, księzy czy biskupów ale od tej siły która stworzyła kosmos i nie będzie się z wami patyczkować gdyż sami jej się pozbyliście. Do usłyszenia za dziesiąt lat

user [tomes]: Wybacz, ale chyba nie rozumiesz c napisałeś. Krętaczem jest ksiądz, który nie przyjmuje oświadczenia. Musiałby usunąć z bazy danych parafi wszystkie informacje o tym człowieku. To wiązałoby się ze zmniejszeniem liczebności - więc i oceną przełożonych. Nie można by mówić o tym, że społeczeństwo chce przekazania jakiegoś terenu kosciołowi, albo wybudowania nowych świątyń. Kościół od lat stosuje kłamliwe statystyki. Inne gdy twierdzi, że jest popierany w 95 % i trzeba słuchać jego głosu. A inne gdy ksiądz płaci podatki zależna od liczby parafian.

user [jeszcze katolik]: Rodacy uważajcie z tym występowaniem z kościoła Nowa władza może nam zafundować takie restrykcjie, że będziemy musieli sie wyprzedawać z tego co nam jeszcze zostało albo w worze pokutnym udawać się na pielgrzymkę do Torunia.

user [Antykatolik]: Podajcie jakie papiery nalezy wypelnic, ja tez mam serdecznie dosc tej katolickiej szopki!

user [Antyczubek]: Świadectwo chrztu, bierzmowania, ostatnie świadectwo szkolne tzn. z ósmej klasy podstawówki (lub jeżeli jesteś młodszy to z szóstej), bo wyżej chyba nie zaszalałeś z tym móżdżkiem. Do tego dołóż ostatnie świadectwo z pobytu na oddziale dla czubków i to powinno już wystarczyć.

user [tajpan]: Co to znaczy wypisać się z Kościoła? Z księgi chrztów nikt go nie może wypisać, bo tam jest zapisany fakt, który miał miejsce. Nikt go natomiast nie zmusza, żeby uczestniczył w życiu Kościoła. Może spokojnie iść do diabła. Poza tym, jak mu się światopogląd zmieni, to co potem: zamiast do konfesjonału przyjdzie do kancelarii parafialnej i przyniesie oświadczenie, że znowu jest wierzący, a proposzcz wyda mu certyfikat odpuszczenia grzechów? Co do statysyk: różne instytucje robią różne statystyki i nikomu to nie przeszkadza. Czy to jest powód do sądu?

user [tomes]: Wypisać z kościoła to znaczy usunąć dane osobowe z kartoteki i nie liczyć jako członka społeczności kościoła. Nie ma to nic wspólnego z wiarą czy niewiarą. Tylko wielki oszołom może twierdzić, że zbawienie można osiągnąć jedynie poprzez kościół (w dodatku rzymskokatlicki). A w tym przypadku chodzi dokładnie o przestrzeganie prawa państwowego! Kościół nie może zbierać, przechowywać i przetwarzać danych osób, które nie wyraziły na to zgody! I jest zobowiązany usunąć dane jeżeli osoba, której dotyczą tego sobie życzy.

user [ppp]: Nie da się usunąc danych osobowych w szcezgólności informacji o chrzcie z kartoteki.

user [stary0]: Czas najwyższy wypisać się z tej zakłamanej od wieków instytucji - strachy to na lachy

user [goga]: No to na co czekasz?

user [Maniek]: Kazimierzu wystarczy, ze napiszesz podanie o przyjecie do Lucyfera. Automatycznie zostaniesz oficjalnie "tu" przyjety a "tam" skreslony. Na taksowce naklej koniecznie duza kartke - Zabieram do taksowki tylko ATEISTOW.

user [apostol]: Jak wypisać się z Kościoła Katolickiego? gdzie to znalesc ?

user [Kajka]: Podaj do sądu swoich rodziców ! Za to, że ochrzcili Ciebie nie pytając o zdanie !!!

user [Julia]: Nie dziwię się, że wobec demonstracyjnej obłudy wielu funkcjonariuszy kościoła katolickiego znalazł się jeden odważny facet, który mówi głośno: NIE ZGADZAM SIę na waszą hipokryzję. Ja przyjmuję decyzję taksówkarza z Olecka jako sygnał dla Rydzykoidalnych jako nawoływanie o powrót kościoła kat. do ubóstwa, w dosłownym znaczeniu.

user [darłem się ponoć]:jak się ochrzcił to klapa, jedyne wyjście to odchcić się czyli zdobyć papier że jest się np żydem i sprzeczne to chczenie było z naszymi poglądami a wtedy jak się chrzczyliśmy to była pomroczność niebieska.

user [albert.milczewski]: Wielkie uznanie dla tego Pana, wiele osób prawdopodobnie by zrezygnowało, po odrzuceniu przez proboszcza, ale jak widać są wśród nas ludzie zdecydowani. Chciałbym zbobyć jego adres mailowy, lub pocztowy - pogratulowałbym Mu.

user [Kajka]: Teraz na swojej taksówce wywiesi kartkę : Tylko dla ateistów, żydów, świadków Jehowy ! Katolików wyapostazjowałem !

user [Duchowny,ale nie kat.]: Chrzest w okręsie niemowlęcym to zbrodnia !!! Nikt nie ma prawa niemowlęciu narzucać wiary, bo do tego trzeba po prostu dorosnąć i wybrać.Praktyki kościoła kat.są niegodnie.

user [asd]: cieszcie się, że tylko polano cie woda. cieszcie się, że tylko polano cie woda. co być powiedział, gdyby cię potraktowano nożem po przyrodzeniu w 7 dniu zycia?

user [szerkan]: co za bzdura! Po co wypisywac sie z kosciola? Ciekawe co zrobi gdy bedzie na łożu śmierci?

user [Dacia]: Poprostu umrze!!!! Poprostu umrze!!!!

user [ZEUS]: Nie mierz swoja miara. On nie wierzy nie rozumiesz? Podziwiam faceta za to , ze mu sie chce...

user [Rob]: A co Tobie pomoże kościół jak będziesz na progu śmierci? Zastanów się już teraz , to Ty musisz coś zrobić ze swoim życiem, powierzyć je Bogu i wtedy kościół nie będzie Ci do niczego potrzebny.Załatw swoją sprawe z Bogiem a nie z kościołem.

user [svistak]: jak to co? nie da ksiedzu na tace, za ostatnie namaszczenie, na msze za dusze, za pogrzeb. bedzie mial kulturalny SWIECKI pogrzeb. ma do tego prawo.

user [Kajka]: A kto i gdzie te "kulturalne świeckie pogrzeby" wyprawia za darmo ???? Może wszyscy skorzystamy !!! Jak bez kasy można się pogrzebać....

user [qqq]: Można. Może nie bez kasy - bo przecież koleś ponosi koszty przyjazdu, etc., ale na pewno dużo taniej niż ksiądz.

user [Maria 2005]: O, to muszę Tobie powiedzieć, że bardzo ,ale to bardzo się mylisz ! Wszystkie świeckie opłaty przy pogrzebie "katolickim" znacznie , ale to znacznie przewyższyły to co dałam księdzu ( a ksiądz jeszcze powiedział, że to za dużo ). Gdy będziesz musiał pochować swoich rodziców, to zobaczysz jak to wygląda. Mamy dzisiaj kapitalizm i świeckie usługi pogrzebowe są bardzo drogie a Ty musisz zapłacić bo przecież nie pochowasz matki w ogródku !!!

user [Rob]: oczywiście a ksiądz w ramach swoich obowiązków pochowa Ci matkę za darmo. Powodzenia

user [Kajka]: Dokładnie tak !!! U nas biednych ludzi ksiądz chowa za darmo!!! A ze świeckich opłat nikt Ciebie nie zwolni , choćbyś nie miał na chleb!!!

user [Tenguyoshiwara]: Za darmo ? Dobre sobie :) Ksiądz moją babcię (za życia utrzymującą się z marnej emerytury) pochował za "co łaska", ale nie mniej niż 700 zł, a w końcu dzieci zmarłej wynegocjowali, że za nie więcej, niż 500 zł.

user [szerkan]: odpowiedz czy widziałeś umierającego i powiem ci jedno czy wierzy czy nie to jednak woli mieć pogrzeb z księdzem chociażby dlatego że żyjemy w kraju gdzie główną religią nadal jest katolicyzm

user [poganin]: Czy ktos wie jak to zrobic? Jakie papiery i komu nalezy przedlozyc aby wystapic z krk?

user [euro-reakcjonista]: talibowie przy nim wymiękają, typowy przykład antyteisty fanatyka, bardzo zabawny, wściekły człowieczek.

user [Tenguyoshiwara]: Jakbyś należał do jakiejś organizacji feministycznej, lub do Lambdy, bo Twoi rodzicie by Cię do niej wpisali, kiedy miałeś parę tygodni lub miesięcy, to też byś się fanatycznie chciał z niej wypisać pół świata roztrząsając.

user [Nie lubię rydzów]: Rydzykoidalna banda też mnie zniechęciła. Przechrzczę się chyba na inne wyznie chrześcijańskie: protestantyzm, albo na prawosławie.

user [Nie lubię głupków]: Już widzę jak się cieszą. Na pewno brakuje imtakich idiotów.Powodzenia!

user [Jola]: Jakąż to kasę miał z gościa, który w kościele nie był od wielu, wielu lat. Troszkę myślenia, to na prawdę nie boli.

user [Krzysztof]: Czy wiesz, że za każdego parafianina parafie muszą płacić podatek do US? Więc z twojego punktu widzenia bardziej opłaci się księżom wypisywać nie uczestniczących w życiu Kościoła parafian (przecież i tak nie "dają na tacę"). I co gostku?

user [poznaniak]: te pieniądze nie są odprowadzane do US tylko do Kurii.Dlatego wielu księży skarży się, że np. w danej dzielnicy czy na osiedlu mieszka 2000 ludzi, w życiu parafialnym pod różnymi formami uczestniczy 1500, natomiast pieniądze do kurii musza odprowadzać od wszystkich.

user [goga]: Wybacz, ale nie masz racji! Kościół do US też odprowadza kasę od wiernych!

user [Marta]: Jaka kasa Przecież jak ktoś nie chodzi do Kościoła to przecież nie daje żadnej kasy bo niby komu. A ten cały taksówkarz to po prostu zwykły pieniacz i chyba nie ma co robić. Sądy i tak ledwo zipią. Nie chce to niech niechodzi do kościoła i już. Proponuje niech sobie powiesi plakat "jestem ateistą" będzie prościej.

user [www.0]: CZLOWIEK POWINIEN WYPOWIEDZIEC SIE W SPRAWIE WIARY W 18 - 21 ROKU ZYCIA. KOSCIOL KATOLICKI JEST MONOPOLISTA I WPROWADZIL PRZYMUS CHRZTU CZYLI ZWIAZANIA FINANSOWEGO Z KOSCIOLEM CZLOWIEKA (POZNIEJ KOMUNIA, BIERZMOWANIE, AKT MALZENSTWA NO I OSTATNIE NAMASZCZENIE I SMIERC) RAZEM DAJE TO KUPPE SZMALU ... TAK ZA NIC, ZA TO ZE KTOS ZOSTAL PRZYPISANY WBREW SWEJ WOLI DO TAKIEGO A NIE INNEGO KOSCIOLA. AHOJ!!!Narazka.

user [pepe72]: Niby jak się jest związanym finansowo z Kościołem? Polsce nie ma podatku kościelnego.

user [jan]: mam dość wybryków tej (...) typu rydzyk, też się wypiszę.

user [kamil]: Spokojnie...glupkow jest duzo wszedzie. Poza tym Kosciol coraz czesciej odcina sie od Rydzyka - bo to co on robi to wolna amerykanka!Ale to nie powod aby podpisywac apostazje. Chyba ze wiara opiera sie na wierzeniu w Rydzyka itp... Kosciol ma swe Credo. Piekne zreszta. I w nim Rydzyka nie ma. Bog i takich ludzi dopuszcza do istnienia. I gorszych dopuszczal. Moze przez nich chce abysmy tak prawdziwie jego chcieli poznac. To logiczne. Bo czy "wiara" w Rydzyka ma sens? Chyba wiecej nie ma po co pytac...

user [Kajka]: Apostata to inaczej: Renegat, odstępca, odszczepieniec, człowiek, który odstąpił od swej religii, zasad czy przekonań !!! Nie potrzeba nam ludzi bez zasad !! A swoją drogą zaczynam podziwiać muzułmanów !

user [szczepowy]: Odszczepieniec - to osobnik, który opuścił ZHP.

user [poganin]: Apostaza to termin ustanowiony przez kosciol, miedzy innymi po to aby wierzacy uwazali osobe nie wierzaca wlasnie za taka jak napisales: bez religii, zasad czy przekonan. Jest jednak bledem przyjmowanie ze osoba taka jak ten taksowkarz faktycznie nie posiada zasad czy przekonan. Owszem jest pozbawiony religii, ale to nie czyni z inego jeszcz osoby pozbawionej innych wymienionych tu cech. Po pierwsze - gdyby byl ich pozbawiony, nie staralby sie o wykluczenie z grupy, ktora jego przekonan i zasad nie dzieli. Po drugie - sa inne od religii zrodla moralnosci. Nie trzeba wierzyc w boga, ani przynalezec do kosciola aby byc dobrym czlowiekiem. Z drugiej strony, przynaleznosc do jakiejs religii, posiadanie zasad czy przekonan nie swiadczy o byciu dobrym czlowiekiem. Wspomniani przez ciebie muzlumanie przez ostatnie lata posuneli sie w kierunku braku poszanowania ludzkiego zycia. Cudzego i wlasnego w imie wlasnej religii i boga. Podobnie moze uczynic czlowiek wierzacy w cokolwiek innego. Zawsze znajdzie sie sposob usprawiedliwienia przed bogiem. Popieram pana Taksowkarza. Uwazam ze chrzest i przystapienie do kosciola powinno byc aktem woli. A takim nie mozna nazwac chrzczenie dziecka kilkutygodniowego. Tylko dorosly czlowiek moze swiadomie, o ile uznamy istnienie swiadomosci, przylaczyc sie do jakiejs grupy wyznaniowej, lub uznac ze do zadnej nie chce nalezec. Jednakze dopiero kiedy dokona wyboru w pewnym wieku, jego wybor mozna bedzie nazwac wolnym. A wolnosc wyboru i wyznania gwarantuje konstytucja.

user [Maria 2005]: Człowieku, co Ty wypisujesz !? Kto Ciebie siła trzyma w Kościele !!! Kto Ciebie zmusza, abyś chodził na niedzielne msze św.?? Masz wolny wybór!! Nawet nie wiesz jak mnie śmieszą "pogańskie" wypowiedzi !! Okazuje się , że katolik to drań i skurczybyk a ateista to chodzący ideał , dobry, kochający bliźnich, nie pali , nie pije, nie używa ponad miarę , wierny swoim zasadom, miłuje swoją Ojczyznę, kocha wręcz ujadającego w nocy psa sąsiadów, ustępuje struszkom miejsca w tramwaju, nie bije żony a teściową to wręcz uwielbia, morderstwem się brzydzi i generalnie , każdy ateista wierzy w Boga i się go nie wypiera, i modli się do niego w aucie jak jedzie do pracy. Oznacza to , że postępuje zgodnie z Dekalogiem - to o co tyle szumu ???

user [poganin]: Zle zrozumiales co napisalem, albo chcesz mi cos wlozyc w usta Co do trzymania mnie w kosciele: nikt mnie nie zmusza zebym chodzil na msze. Tego by tylko brakowalo. Co zas sie tyczy przypisywania wartosci ludzia ze wzgledy na ich wyznanie czy jego brak, to wydaje mi sie ze jasno sie wyrazilem. Przynaleznosc do grupy wyznaniowej, lub nie nalezenie do niej nie determinuje ludzkiego zachowania. Totez mydleniem oczu jest twierdzenie, ze osoba wystepujaca z kosciola nie ma zasad itp. Wracajac do trzymania w kosciele, to nie wiem czy sobie przypominasz, ale pan Taksowkarz bardzo stara sie z niego wystapic, choc sam kosciol mu to utrudnia. Nic dodac, nic ujac.

user [xxx]: Nie jesteśmy ubezwłasnowolnieni przez kler Chrzest to sakrament który otrzymujemy srając w pampersy .Dalsze decyzja mają prawo być wyłącznie naszymi!

user [duch]: Od kiedy do kościoła należał !? Czyżby był ich własnością !? Zaraz po urodzeniu wciągnięto go do kościelnego spisu żywego inwentarza !

user [Dudar]: Wybaczcie, ale nie bardzo rozumiecie.... Chrzest jest dobrem. Podobny jest do dania życia. Nikogo z nas rodzice nie pytali, czy chcemy się urodzić. Zakładali, że dobrze jest żyć i nas urodzili. Zdecydowana większość z nas chce żyć i "nie chce się wypisać z życia". W tym sensie nie można przestać być ochrzczonym i "wypisać się z Kościoła". Życie jest darem i chrzest jest darem. Można zmarnować życie np. pakując się w nałogi, czy głodząc się i popełniając samobójstwo i podobnie można nie korzystać z szansy (w Kościele mówi się "łaski"), jaką daje chrzest. Ktoś, kto nie korzysta z tej szansy ("nie praktykuje") zachowuje sie tak, jak człowiek, który nic nie je i nie pije => skutki tego zobaczy już po krótkim czasie. W człowieku "nie praktykującym" też "usycha duch" i staje się podobny do "chodzącego trupa" nie widzi głębszego sensu życia (jeśli ma chwilę zastanowienia).

user [Rob]: Wszyscy niewierzący powinni to zrobić. Wiedzielibyśmy na czym stoimy. Ja w wieku 19 lat świadomie oddałem życie Jezusowi i teraz jestem zadowolony. Wcześniej było z tym różnie. Teraz od 18 lat, doświadczam rzeczywistego życia wiary. Zancznie to cikawsze niż być liczbą w statystykach. Spotkanie z żyjącym Jezusem jest fascynujące.

user [El Muerte]: Myslalem, ze przez chrzest... zostaje sie chrzescijaninem, a nie przystepuje do jakiegokolwiek kosciola. Poza tym male dziecko nie jest swiadome czegokolwiek. Po prostu wcielaja nas na sile i tak powstaja ichniejsze statystyki :))))

user [tititit]: akt niemowlaka Jaki wpływ ma na przyłączenie do kościoła niemowlak ochrzcony bez udziału swojej świadomości?

user [Saga]: niegdzie tu nie jest napisane że pan Kaczmarek chce zerwać z bogiem. On chce wypisać się z kościoła - który z bogiem od wieków nie ma nic wspólnego. Weźcie to łaskawie pod uwagę przy wypisywaniu kolejnych uwag.

user [Kajka]: Weź sobie encyklopedię i poczytaj! Apostazja to odstępstwo od wiary ! A katolicy wierzą w Boga jedynego Albo się wierzy w Boga i to jest relgia, albo się jest ateistą , a ateista to ateusz , czyli nie wierzący w Boga! To tak jak z ciążą: nie można być tylko trochę w ciąży!!

user [Michał]: Brawo, brawo!! Podziwiam Pana Zbigniewa! Sam zamierzam złożyć akt apostazji czyli oficjalnie wystąpić z Kościoła katolickiego! Kuria jak zwykle kłamie, samo prawo kanoniczne daje możliwość wystąpienia z Kościoła przez w/w akt, dlaczego więc Ci księża mówią, że to nie możliwe? Podejrzewam, że na siłę chcą zawyżać liczbę wiernych w Kościele rzymskim, ponieważ gdyby każdy kto nie praktykuje złożył "wypowiedzenie" to Polska nie byłaby już w 95% katolicka, ale najwyżej w 50%. Oby więcej było takich ludzi jak pan Zbigniew, sam zmobilizuje się dzięki niemu do wystąpienia z Kościoła katolickiego!

user [Xerxes]: Chrzest zatem powinien być po dojściu do PEŁNOLETNOŚCI !!!! ale ile kasy KRK by wtedy stracił! I o to im chodzi!

user [polak-niekatolik]: pochwalam Ja też chyba wystąpie - !!!!!

user [annaC24]: Gratuluję odwagi Podziawiam Pana Kazimierza, jestem pełna uznania za jego swobodę wyrażania myśli, w takim kraju jak Polska jest narażony na ataki pseudokatolików, stado dewotek itd. Dzisiaj Kościół w Polsce to Sekta bazująca na najwyższych uczuciach Polaków, jak KGB specjalizują się w "praniu mózgów" a z wiarą, prawdziwą czystą nie mają nic wólnego. Marzy im sie tylko mamoła i stado posłusznych imbecyli. Wypowiadając posłuszeństwo jesteśmy narażeni na klątwy, kamieniowanie, plucie, bicie, poniżanie....

user [sava]: Dlaczego rodzice tak wczesnie chrzcza swoje dzieci? Kazdy z nas powinien decydowac o swoim zyciu, wierze itd. W wieku 18 lat czlowiek moze sie ochrzcic, potem przyjac komunie, bierzmowanie itd. Jestem przeciwna chrztom niemowlat!!!!!!

user [Jakub]: Ksiadz ma obowiazek przyjecia aktu apostazji od kazdego kto chce go złożyć.

user [wierząca]: Z czego wynika ten obowiązek !!! Kościół katolicki ma swoje prawa i my katolicy je akceptujemy ! Raczej nie Ty będziesz decydował co Kościół musi a czego nie musi. Ten taksówkarz został ekskomunikowany i nie jest już katolikiem . Jest takie powiedzenie : Jak trwoga, to do Boga ! I uwierz mi sprawdza się w bardzo wielu przypadkach. Już nie raz, w sytuacjach ekstremalnych , widziałam na kolanach tzw ateistów.

user [qqq]: Z prawa polskiego .KK ma obowiązek wykonywać prawo polskie, które mówi o tym, że nie można przetwarzać ani przechowywać danych osobowych nikogo bez jego zgody.

user [pepe72]: Raczej ne stosuje sie tego do informacji czy był ochrzczony (i inne sakramenty) czy nie. I najprawdopodobniej to załatwia konkordat, który jako dokument wyższego rzedu (umowa międzypaństwowa) jet ponad ustawą o ochronie danych osobowych.

user [elem]: Jak to nie można się wypisać? Skoro mozna się zapisać (poprzez chrzest) to i można się wypisać! Też to chcę zrobić. Trzymam kciuki za taksówkarza.

user [Maria]: Nie słyszałam o sakramencie odchrzczenia ! Został ekskomunikowany i nie należy już do Kościoła. Przecież to bardzo proste do zrozumienia !!! Ja się cieszę że ludzie słabej wiary odchodzą ! To duży balast dla Kościoła !

user [elem]: Przecież taksówkarz chce takiego dokumentu właśnie! Właśnie w tym problem! Poprosimy o ekskomunikę na piśmie. To będzie to wypisanie z kk=odchrzczenie. To miałem na myśli. Jeśli to takie proste czemu taksówkarz nie dostał takiego dokumentu. Była pisemna forma przy zapisie - musi być i przy wypisie.

user [Maria]: A co ,jak się przechodzi do sekty, to wymagają potwierdzenia na piśmie, że już się nie jest katolikiem ??

user [elem]: Po co dopowiadasz skoro nie odnosisz się do meritum mojej opinii i piszesz nie na temat! Co Cię obchodzi do czego taki dokument jest potrzebny? Zbaczasz na jakieś dziwne ścieżki. Sądzisz, że kogoś pogrążysz przypisując mu przynależność do sekty. Facet jak i ja jest ateistą. Dla Ciebie to pewno jedna z wielu sekt. Dla mnie zaś sektą jest kościół katolicki i tak jak ten taksówkarz chcę z tej sekty wystapić.

user [goga]: Ja też się cieszę że, ludzie słabej wiary odchodzą od Kościoła! Wolę paru katolików, ale prawdziwych!

user [goga]: Nigdzie w Bibli nie pisze że, mamy trzymać na siłę ludzi którzy nie chcą tworzyć Kościoła! I jestem katoliczką!

user [MARKO]: Dużo można napisać na ten temat - lecz prawda jest taka że Gość "podpisał umowę"{a raczej jego rodzice}w chwili chrztu z kościołem dot.przynależności religijnej.To tak jak wzięcie kredytu bez czytania umowy.Nic więcej na ten temat....

user [Maria 2005]: Rodzicom trzeba ufać, oni wiedzą co dla dziecka najlepsze ! Gorzej z bankiem, on za tą umowę bez czytania wystawi Tobie słony rachunek. Bóg nie wystawia rachunków.........

user [ja]: Księże profesoeze.To jest ten akt apostazji czy go nie ma ? Można się wypisać czy nie ? Jedna wypowiedź - dwa stanowiska. Trzeba odebrać tytuł profesorski.

user [Hermes]: Inkwizytorzy od siedmiu boleści ! Chrzest oseska powinien być potwierdzony po dojściu do pełnoletności. Inaczej nie mamy żadnego wpływu na to czy należymy do kościoła czy nie, a jeżeli tak to do jakiego. Zeby obywatel tego państwa miał prawo samostanowienia o swoim światopoglądzie koniecznie trzeba wprowadzić PODATEK WYZNANIOWY / bo gdzie indziej to działa /. Na jakiekolwiek zmiany ze strony kościoła niema co liczyć.

user [kosynier7]: potwierdzeniem chrztu jest najpierw komunia a pozniej sakrament biezmowania - mimo ze przyjmuje sie je bedac pod przemoznym wplywem rodzicow (18latek to kretyn bez abstrakcyjnego myslenia w wiekszosci - co nie wyklucza bujnej wyobrazni - taki zmysl socjologiczny w rozumieniu prof sztompki). jednak JESLI istnieje prawo do wystapienia, a nie sadze ze rowna sie to automatycznej exkomunice zreszta nei obchodzi mnie to, TO jak mozna odmaiwac tego prawa - juz w koncu doroslemu czlowiekowi - dowodzacemu obludy jaka jest jego udzialem. WOLNA WOLA. skostnienie kosciola i jego nieatrakcyjnosc (w koncu wiekszosc niezmieniona od wiekow oraz pomijany fakt poganskich rytualow w obrzadku - nikt o tym nie mowi ze poza jezusem chrystusem - bogiem i watykanem nasza religia traci odrebnosc) to powod do wykozystywania PRAWA ziemskiego. to tak jak z podstawowa zasada w demokracji - radykal dorywajacy sie do wladzy potulnieje. kosciol juz od lat ma swoja pozycje - wiec zrezygnowal z swoich podstawowych zasad dobrowolnosci i wzajemnoisci. w koncu podstawa teologiczna kosciola katolickiego: jezus - bog - - > to zaprzeczenie nauki chrystusa. bog jest miloscia i jest wszedzie a nie tylko tam gdzie sie chodzi do kosciola. przecietny katolik w polsce uwaza ze inne systemy wyznaiowe to sekty. i traktuja panteon greckich bogow jako abstrakcje a sami stworzyli panteon swietych. ile z was internauci - katolicy czytalo nowy testament. poza kazaniem rzecz jasna, i religia w szkole. no kto. ja czytalem. mam nawet notatki - to przez to ze po przeczytaniu dochodze do wniosku ze to czym jest teraz kosciol to odlegle stadium zawdzieczone chyba tylko teorii ewolucji o ktorej papiez JP2 wyrazil sie ze cos w niej jest(...)

user [observer]: Bóg to nie kościół, a często bywa tak że po bliższym kontakcie z proboszczem lub wikarym swojej parafii można zwątpić i błądzić. Ale na szczęście Bóg jest wszędzie i widzi wszystko i wszystkich także sługi swoje w sutannach i ich czyny - a potem sądzi na sądzie ostatecznym wszystkich równo i sprawiedliwie. Więc jakie czyny za życia taki i los po śmierci.

user [statystyczna katoliczka]: i bardzo dobrze się dzieje, że tacy ludzie zaczynają działać. wreszcie Polacy przestają się bać kary bożej!

user [Mike]: powinien sobie jeszcze wytatuować na czole, że już nie jest katolikiem głupota ludzka nie zna granic

user [o]: A ty wytatuuj sobie na czole krzyż i Jezuska.

user [Mike]: ja nie mam problemów z tożsamością nikomu nic nie muszę udowadniać, maluczki człowieczku, to on chce wszystkim pokazać, że nie jest katolikiem

user [AteistkA]: Moze to i smieszne ale nadeszly czasy gdzie trzeba sie jasno okreslic. Nie chcialabym byc nawet przez przypadek zaliczana do tego stada.

user [romek]: pismo do Urzedu Skarbowego niech pan Kaczmarek nie zapomni też o piśmie do Urzędu Skarbowego o wykreślenie go z ewidencji . Dlaczego proboszcz ma za niego płacić podatek skoro wypisał sie z kościoła

user [belfort]: Urząd skarbowy nie prowadzi spisu owieczek. Coś ci się poplątało, niestety...

user [romek]: skoro pan Kaczmarek nie chce byc ujety w statystyce kościoła to dlaczego proboszcz musi płacic podatek ???

user [alex]: niestety.....prowadzi............. prowadzi....tylko ty o tym jeszcze nie wiesz.

user [abnormal]: tym, jak i ile płacić, niech się martwi zainteresowany.

user [katoliczka]: a czy jest mozliwe sadownie uniewaznienie aktu chrztu?? jak bralem chrzest niebyłem swiadom tego czynu, nie z własnej woli - z przymusu, anrusza to moje prawo o wolnosci wiary i wyznania, rodzice maja prawo mnie wychowywac w wierze katolickiej ale nie sa w stanie mnie obligowac do tej wiary.chrzest bierzmowanie powinno byc dla ludzi swiadomych swego czynu. tak jak było kiedys jak Jan Chrzciciel chrzcil ludzi dorosłych.

user [Saga]: przyczyna, że chrzci się niemowlęta jest bardzi prosta, by nie powiedzieć trywialna. Nie wszystkie dzieci dożywają pełnoletności. A jakaż to jest strata. Ile "cołasków" mniej dla pazerniaków. Pozdrowienia dla Pana Kaczmarka.

user [ala]: podaj do sadu swoich rodzicow, a pozwie zaznacz, ze jak <, brales> zycie to nie byles tego swiadomy.A nawiasem mowiac, powatpiewam w normalny stan TWOJEJ swiadomosci.

user [przewidujący]: Jak młodociany przestępca... poderżnie temu nieudacznikowi - taksówkarzowi gardło to wtedy będzie szybki powrót w myśl przysłowia "Jak trwoga to do Boga" !

user [Jakub]: Przeciez Bóg a Kościól katolicki to zupełnie co innego i coraz mniej ma zwiazku z sobą. Pozatym w krajach laickich jest wiele nizsza przestepczość niż np w Polsce czy Włoszech. Zatem nie katolicyzm jest wyznacznikiem moralności.

user [Realista]: Kościół to mistyfikacja Z całą pewnością ochrzczony, i nie zawracający sobie głowy takimi sprawami jak wystąpienie z kościoła. Bo gdzie mógłby się wyspowiadać i mieć znów drogę do nieba otwartą w przeciwiństwie do taksówkarza;)

user [Drogownik]: "Nie da sie wypisać z Kościoła..." To dlaczego metryka chrztu potrzebna m.in. do ślubu jest ważna tylko pół roku? To za pół roku nie będę już ochrzczony?

user [Sekretarz]: Jak każdy dokument - jest na nim stwierdzenie faktu, iż jesteś ochrzczony i brak jest wpisu w księgach o zawarciu aktu małżeństwa. Pod tym względem i tak jest to okres bardzo długi, gdyż inne "państwowe" zaświadczenia są ważne obecnie 30 dni!!

user [ewik]: Powinien być zakaz w kościołach chrztu małych dzieci, które same o osobie nie mogą decydować.Do chrztu i bierzmowania powinni przystępować ludzie dorośli. A tak to jest nabijanie kabzy i statystyk kościołowi.

user [yod@]: Bzdura. Przecież Kościół nie ma możliwości nacisku na obywatela. Jeżeli nie chodzę do Kościoła to mnie nie ma w statystykach, bo liczy się przyjętą eucharystię i uczestnictwo we mszy, ewentualnie uczestnictwo w spowiedzi wlk. Co za jełopy w RP. Luzie tracą energię na bzdety i maja podnietę. Jak ktoś jest wrogiem Kościoła to niech sobie jest, tylko po co hipokryzja?

user [kosynier7]: kto twierdzi ze istnieje ograniczenie wolnej woli - tzw. proceduralne. olal (...) proboszcz 'wyznanie wiary' aby zachowac pozory. w domysle pewnie sadzi ze moze taxowkarz kiedys bedzie chcial wrocic na lono? skoro istnieje mozliwosc wystapienia z kosciola to dlaczego ksiadz profesor twierdzi ze nie ma takiej mozliwosci? ja nie chodze regularnie do kosciola z poowodu dewocji - czasem wpadam poziedziec i podumac. na wieksze imprezy mozna chodzic ale mam w planach wychowac dziecko 'w wierze'. jednak kiedys moge dojzec do zamanifestowania swojej odrebnosci.. boje sie. zydem nie mozna zostac - inaczej niz przez urodzenie; katolikiem nie ozna przestac byc hehe.

user [x]: Skoro się nie wpisał,to dlaczego występuje, to nie PO albo SLD

user [katolik]: powiedzcie dalczego chrzci sie male dzieci??? uważam że chrzest powinien byc w wieku 18 lat jak człowiek jest pelnoletni i decyduje za siebie. jest swiadom w jakiej wierze chce zyc.to by zobowiazywalo ez roodzicow do wychowywania go w wierze katolickiej tak aby mlody czlowiek w tym wieku wybral wiare katolicka. ale dla ksiezy jest latwiej i lepiej zeby dziecibyly chrzczone od razu. po pierwsze : kasa za chrzest bierzmowanie - rodzice dadzą. po drugie : statystyki po trzecie : ksieza niemusza sie produkowac zeby tych ludzi przyciagnac do kosciola do wiary tylko siedzą i pierdza w te trony. mowie ze nie wszyscy ale niestety instytucja ksiedza niestety nie sprawdza sie dokonca. to ksieża są przyczyna tego ze tyle luddzi odchodzi od kosciola.wielu wiernych denerwuje jak ksieza sie w polityke pchaja.

user [ppp]:]:A czemu dzieci uczy się Polskiego ... nie pytając je o zdanie?

user [wata]: Jeśli nie widzisz żadnej różnicy między Jeśli nie widzisz żadnej różnicy między nauka języka polskiego a chrztem, to znaczy że najwyższy czas poluźnić beret.

user [wood]: Wystąpić z kościoła ..to jak dobrowolnie opuścić KGB

user [gret]: do mafii, jak w kosciele też jest się przez całe życie to takie dwa oblicza nowoczesnego świata

user [kleryk]: Do antylerykała Jesteś żałosny żal mi jest Ciebie.Jestes zapewnie człowiekiem młodym zbuntowanym, ale przyjdą takie dni w twoim życiu że powiesz myliłem się strasznie pozdrawiam.

user [pasażer]: podajcie nr boczny tego taksówkarza bo na pewno nie chcę mieć z takim człowiekiem nic wspólnego

user [Maria 2005]: Ja też chcę jeździć katolickimi taksówkarzami. Nie muszę wysłuchiwać jak ludzie bez zasad opluwają mój Kościół !!

user [Realista]: Chrześcijańska wyrozumiałość... Twoją sprawą jest Twój Kościół, a sprawą taksówkarza który nie chce do niego należeć. To czy kierowca jest ateistą czy katolikiem nie ma znaczenia: ważne jest czy jest dobrym kierowcą i czy jest uczciwy. A nagłośnienie sprawy? Czemu nie: skoro urzędnicy kościelni nie chcą pozwolić na wypisanie się z ich organizacji trzeba ich piętnować. Kazdy powinien mieć prawo do wystąpienia z Kościoła i to bez żadnych świadków czy innych bzdur. Jedna wizyta u proboszcza powinna wystarczyć.

user [Tenguyoshiwara]: Ja się zamierzam wypisać z Kościoła katolickiego, ale obawiam się związanych z tym trudności. Najwłaściwszymi świadkami to byliby chyba rodzice biologiczni lub chrzestni, a z tymi to u mnie trudno. Klerycy (oczywiście nie wszyscy) są zbyt pazerni nie tylko na władzę i pieniądze, ale i na wiernych. Ja jednak nie zamierzam należeć do jakiejkolwiek organizacji religijnej czy społecznej, której zasady są mi obce, a nawet przeciwne moim zasadom. Nie zamierzam też przyczyniać się do fałszowania statystyk kościelnych o liczbie wiernych. Jakby w Polsce wprowadzić podatek kościelny, jak w Niemczech, Austrii lub krajach Skandynawii, to niedziwnym trafem w ciągu paru najbliższych lat liczba katolików w Polsce zmniejszyłaby się chyba o 1/4.

user [Oscar]: To musi być biedny i zraniony człowiek, skoro chce walczyć z Bogiem i to przed sądem. Pomódlmy się za niego.

user [lw]: Nie walczy z bogiem On nie walczy z Bogiem lecz z kościołem. A kościół to MY ludzie, którzy go tworzą - jacy jesteśmy każdy widzi i jak umie ocenić to się nie dziwi tej decyzji.Oby nie było takich więcej.

user [kedoog]: ksiądz to nie Bóg, a "biedny i zraniony" chce walczyć z księdzem ...

user [olo]: On nie walczy z Bogiem, bo w niego nie wierzy, a jedynie nia ma ochoty być wykorzystywanym przez jego urzędników.

user [bartek]: jestes glupcem twierdzac, ze kosciol to Bog! chrzest przyjmujemy nieswiadomi, kiedy jeszcze nad nami opieke sprawuja rodzice. ten ktory wierzy w Boga nie potrzebuje poplecznikow w postaci ksiezy, ktorzy juz bardzo dawno opuscili doktryne ubostwa i zyja w luksusach.

user [Maria 2005]: Masz rację Oskar !! Ten człowiek jest zagubiony ! A pod Twoim postem cała litania zagubionych duszyczek !! "Bóg to nie Kościół - Kościół to nie Bóg , modlić się można wszędzie :w sklepie, w tramwaju, na dyskotece, byłem nieświadomy, gdy rodzice mnie ochrzcili ....." Biedne dzieci !!! Jak łatwo poddają się (...) i (...) indoktrynacji !!!

user [prawie ateista]: niech chrzest bedzie w wieku 18 lat zobaczymy ilu bedzie wiernych a tak to jest przymuszanie małego dziecka do danej wiary. Czy to nie jest porąbane kogoś zmuszać na siłę i do tego w nieświadomości ?

user [kedoog]: bzdura - wychowanie dziecka to próba przekazania mu swojej wizji świata (z jak najlepszych i najszczerszych powodów), a pozwalanie nieukształtowanej jednostce na wszelkie decyzje się sprawdzić nie może. chrzest to nie jest zmuszanie kogokolwiek do czegokolwiek. przykład: niżej podpisany (wyżej podpisany?) - moi rodzice ochrzcili mnie, uczestniczyłem (przyjąłęm? jak się mówi?) w pierwszej komunii, ale do bierzmowania już nie poszedłem - wychowywali mnie po swojemu, a gdy przyszedł czas wnioski odkryłem i tak własne...

user [Mali]: Zgadzam sie z tobą co do tego, że w pewien sposób to jest paranoja, bo takie dziecko nie jest niczego świadome, a później nie może z Kościoła wystąpić, ale myślę, że nawet w wieku 18 lat jesteśmy nadal poddawani presji, bo co zrobić kiedy spotkasz swoją połowę, która będzie chciała slubu kościelnego. Część księży jest w stanie zaakceptować twój ateizm lub innowierstwo - zdarzają się ceremonie "jednostronne", ale najczęściej odpowiadaja ci, że mozesz co prawda nie chodzić na religię, do kościoła - ale później jak bedziesz coś chciał to wyciagniemy twoje akta. Tak wypowiedział się ksiądz, który uczył mnie religii na zarzuty, że teoretycznie możnaby zrezygnować z religii i chodzić na etykę (której i tak nie miał u nas kto uczyć). A tu jeszcze chca nam wprowadzić egzamin z religii!! A wprowadzili juz zaświadczenia z parafii, których uzywa się przy przyjęciach do pracy. Chore!!!!!

user [pepe72]: Możę niech język, któego się mam uczyć, też wybiera sie w wieku lat 18? Przeciez tyle osób zmienia obywatelstwo.

user [statystyczny katolik]: Więc rodzicu młody zanim ochrzcisz dziecko zapytaj je o swobody bo narazisz się niekiepsko

user [Antyklerykał]: Kościół rzymsko - katolicki jest gorszy od sekty i PZPR . Z sekty ludzie uciekają i po jakimś czasie mają spokój z PZPR też niktórzy się wypisali ale nie z kościoła nie wolno a przecież zostaje się do niego zapisany nie z własnej woli chrzest odbywa się w pierwszym miesiącu życia decyzją rodziców (wiem że decyzje rodziców trzeba uszanować ale nie zawsze są one zgodne z późniejszym światopoglądem dorosłego już człowieka). To dlatego kościół szczyci się że w Polsce jest ponad 70% katolików (jak przynależność jest obowiązkowa) tylko jak się uchroniło te niecałe 30% ? Rodzice na szczęście ich nie ochrzcili w tej wierze . Składam wyrazy szacunku dla Pana Zbigniewa Kaczmarka tylko walka z kościołem przypomina walkę z wiatrakami a w szczególności przy tej ekipie rządzącej .

user [Wituś]: Oto jaskółka, choć do wiosny daleko Żałuję szczerze, że nie zostanie wprowadzony, podatek wyznaniowy. Dopiero ruszyłaby lawina podobnych pozwów :)) W sumie, szacunek dla tego Pana !

user [bambo]: Facet po prostu bardzo się nudzi, i mając wiele wolnego czasu zajmuje się pierdołami(i trochę autoreklamą)

user [katolik]: Masz rację Tych taksówkarz chce zrobić sobie reklamę i myśli że teraz będzie jeżdził 24h na dobę. Myli się i to bardzo

user [Dulcynea]: A nie uważacie ze ktoś może mieć dość tej obłudy? Skąd! o tym trzeba by było pomyśleć. A pleban o tym nie mówił!