Apostazja.info na Facebook'u

Czym jest Tydzień Apostazji?

Tydzień Apostazji to ogólnopolska akcja organizowana przez witryny Apostazja.pl i Apostazja.info, Ruch Palikota oraz Fundację "Wolność od religii" w trzecim tygodniu maja (14-20.05-2012). Podczas Tygodnia Apostazji osoby zdecydowane na opuszczenie Kościoła rzymskokatolickiego będą mogły to uczynić w szerszym gronie, zamieniając swój prywatny gest w ogólnopolski, masowy głos w debacie publicznej. Wspólna i masowa apostazja będzie naszym wyrazem sprzeciwu wobec nadmiernego wpływu Kościoła na życie w naszym kraju. Występując z Kościoła wycofujemy swoje poparcie dla decyzji podejmowanych w imieniu przysłowiowych „90% katolików”; odbieramy Kościołowi mandat posługiwania się naszą osobą w jego grach polityczno-finansowych.

Kto może wziąć udział w Tygodniu Apostazji?

Każdy, kto dokładnie przemyślał tę kwestię i jest zdecydowany dokonać apostazji. Podkreślamy, że jest to poważna decyzja i każdy musi ją podjąć samodzielnie. Jeśli etap namysłu masz już za sobą i chcesz wystąpić z Kościoła już jutro - wstrzymaj się z tym krokiem i zrób to razem z nami w Tygodniu Apostazji! Jeśli decyzję podjęłaś już dawno temu lecz jakoś nigdy nie było Ci po drodze na plebanię - zarezerwuj sobie chwilę w trzecim tygodniu maja i dokonaj apostazji wraz z innymi uczestnikami tej akcji!

Jak można wziąć udział w Tygodniu Apostazji?

To proste: należy wystąpić z Kościoła w trzecim tygodniu maja (14-20 maja). Jeśli chodzi o formę tego aktu to każdy może wybrać tą, która mu najbardziej odpowiada. Może to być procedura Episkopatu Polski, może to być tzw. metoda włoska (oparta na przepisach "Ustawy o ochronie danych osobowych"), może to być wreszcie jakaś publiczna demonstracja, happening (np. taki jak w lipcu 2011 zorganizowała Rita Baum). Będziemy bardzo wdzięczni jeśli, zarejestrujesz się na forum.apostazja.pl i zgłosisz swój udział w akcji poprzez podanie swego imienia oraz adresu parafii, w której masz zamiar formalnie wystąpić z Kościoła. Jeśli nie zdążysz przygotować się i złożyć swego aktu apostazji w trakcie Tygodnia Apostazji - nic nie szkodzi! Po prostu poczytaj na ten temat na forum oraz na stronach apostazja.pl i apostazja.info. Już teraz możesz wykonać pierwszy krok – upewnij się, że masz swoje świadectwo chrztu. Jeśli nie, skontaktuj się ze swoją parafią chrztu i poproś o odpis.

Po co jest ta akcja?

- Wiele osób nie chce być uważanych za członków Kościoła, ale nie wie, że apostazja w ogóle jest możliwa – ogłaszając Tydzień Apostazji pokazujemy jak to zrobić!
- Chcemy zwrócić uwagę na procedurę występowania z Kościoła w Polsce i wpłynąć na jej zmianę! Procedura występowania z Kościoła powinna być uproszczona i uregulowana w prawie świeckim, a im większa będzie presja społeczna na ten aspekt tym większa szansa, że zbliżymy się do zachodnioeuropejskich norm w tej kwestii (oświadczenie woli wysyłane pocztą lub przez Internet).
- Zdarza się niestety, że osoby występujące z Kościoła są traktowane jakby nie były do końca świadome tego co robią lub jakby nie miały prawa do decydowania o swojej przynależności do Kościoła. Często reakcją na ich wystąpienie jest ostracyzm ze strony rodziny, znajomych czy lokalnej społeczności. Poprzez pokazanie, że w naszym społeczeństwie są ludzie, którzy odchodzą z Kościoła chcemy pomóc wszystkim przyszłym apostatom uniknąć takiego traktowania.
- Jest w Polsce wiele osób, które już dawno temu podjęły decyzję o wystąpieniu z Kościoła, jednak jakoś nigdy nie mogą znaleźć czasu aby tą decyzję zrealizować. Tydzień Apostazji jest po to aby te osoby zmobilizować.
- Jest grupa osób w Polsce, które chcą wystąpić z Kościoła, ale z powodu obecnej formy procedury apostazji nie mogą tego zrobić - są to osoby niepełnosprawne. Tym osobom pragniemy pomóc wykonać swój akt woli.

Dlaczego trzeci tydzień maja?

17 maja 1989 roku zostały uchwalone 2 ważne akty prawne: "Ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania" oraz "Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej". W 23 rocznicę tego faktu chcemy zwrócić uwagę decydentów na negatywne efekty uchwalenia tych ustaw (a także kilku innych na czele z Konkordatem). Po pierwsze w relacjach między państwem a Kościołem w Polsce ma miejsce niezrozumiały i radykalny przywilej Kościoła kosztem świeckości państwa. Dotyczy to wielu niezgodnych z Konstytucją sposobów finansowania Kościoła, lekcji religii w szkołach, remontów świątyń, ale też codzienności funkcjonowania państwa i życia w kraju, gdzie niemal wszystko ma związek z Kościołem. Po drugie, "Ustawa o gwarancjach..." daje każdemu prawo do należenia lub nienależenia do związków wyznaniowych, nie precyzuje jednak w jaki sposób na gruncie prawa świeckiego można zrezygnować z takiej przynależności. Z powodu zdarzających się przypadków utrudniania apostazji przez Kościół katolicki należy tę ustawę znowelizować.

Patronat medialny

Patronami medialnymi TA są Tygodnik "Fakty i Mity" oraz portal Racjonalista.pl. Zachęcamy innych do włączenia się i do wsparcia akcji. Zainteresowanych prosimy o kontakt. Fanpage na Facebook'u.

{jcomments off}